Дотації прифронтовим країнам на транзит українського зерна можна взяти з EUR50 млрд європейської підтримки – євродепутат від Польщі

Київ. 8 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Запропонована єврокомісаром із сільського господарства Янушем Войцеховським дотація на транзит українського зерна в EUR300 млн за 100 млн тонн не така вже й велика для Брюсселя сума, яку можна взяти з виділених Україні EUR50 млрд, заявив депутат Європарламенту, представник правлячої у Польщі партії PiS Збігнєв Кузьмюк.

“Пропозиція єврокомісара із сільського господарства Януша Войцеховського передбачає, що розмір субсидій ЄС на транзит зерна з України становитиме EUR300 млн за 10 млн тонн. Це не така вже й велика сума грошей, яку може знайти Брюссель”, – процитувало його слова польське видання pap.pl.

За його інформацією, свою пропозицію Войцеховський представив на останньому засіданні комітету Європарламенту із сільського господарства.

“Ключем до експорту українського зерна є транспортні та страхові витрати. Концепція Войцеховського – покрити частину транспортних витрат українських підприємців. За розрахунками, ЄС доведеться витратити близько EUR30 на тонну зерна. Оскільки йдеться про транзит 10 млн тонн зернових, неважко підрахувати, що йдеться про EUR300 млн коштів ЄС. З точки зору інтересів ЄС це не величезні гроші”, – пояснив євродепутат.

Він додав, що оголошений Європейською Комісією пакет підтримки України становитиме EUR50 млрд, з цієї суми EUR300 млн можуть бути спрямовані на транзитні субсидії.

Польське видання послалося на дані України, які свідчать, що в умовах дії ембарго на імпорт зерна до п’яти прифронтових країн транзит територіями Польщі, Румунії, Болгарії, Словаччини та Угорщини збільшився.

“Це достовірні дані української сторони. Це означає, що Україна повертає собі ринки збуту і постачає зерно. Тому викликає подив нерозуміння цієї проблеми українською стороною. Політично ми цього вже не розуміємо”, – сказав Кузьмюк.

Євродепутат висловив думку, що ембарго на експорт українського зерна до прикордонних країн має бути збережено і після 15 вересня. “Ринки цих п’яти країн повністю дестабілізовані необмеженим експортом. Тому заборона на експорт має бути збережена. Якби ми відкрили наш ринок, через кілька місяців нам довелося б запустити ще один пакет допомоги польським фермерам”, – підсумував він.

Єврокомісія 5 червня продовжила до 15 вересня заборону на експорт чотирьох культур: пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. При цьому транзит цих товарів через ці країни дозволено.

Україна багато років експортувала основний обсяг зерна та іншої агропродукції через свої порти на Чорному морі. Однак після початку повномасштабної війни РФ проти України роботу портів було сильно обмежено, через що експортні потоки були значною мірою переорієнтовані на Європу. Українська агропродукція почала у великих обсягах осідати в сусідніх з Україною країнах ЄС, що викликало невдоволення місцевих фермерів. Найбільше постраждав агросектор Польщі, Болгарії, Угорщини, Словаччини та Румунії.

Джерело: https://www.pap.pl/aktualnosci/europosel-kuzmiuk-ue-musi-wprowadzic-doplaty-unijne-do-tranzytu-zboza-z-ukrainy-nie-0

administrator

Related Articles