Поширити серед українців зневіру в перемозі, підірвати довіру суспільства до влади та дискредитувати діяльність вищого військово-політичного керівництва України – ключові завдання інформаційних операцій, які ворог проводив минулого місяця. Найбільше фейків і маніпуляцій супроводжували повідомлення про президента Зеленського – на цю тему виявлено 32 повідомлення. На другому місці по кількості кремлівських вигадок була дезінформація про Україну як «недодержаву», якою керує Захід, та про війну Росії не з Україною, а з Заходом. Подібного змісту нарахували 31 повідомлення.
Такі дані зафіксували експерти «Платформи прав людини», здійснюючи моніторинг дотримання в Україні цифрових прав під час воєнного стану. Результати моніторингу представлені в аналітичному звіті «Війна у цифровому вимірі та права людини» за травень 2023 року.
Як і в попередні звітні періоди, експерти також виявили й систематизували інформацію про:
- кібератаки на державний сектор – їх було 24 350 197 – зокрема, хакери намагалися зламати онлайн-сервіс бронювання місця для перетину кордону вантажівками «єЧерга», а також сайти «24 каналу», херсонського онлайн-видання «МОСТ» і сайт видання «Вечірній Київ».
- фішингові атаки – за даними Держспецзв’язку, їх нарахували 1 765;
- шахрайство в мережі – виявлено 23 схеми (до прикладу, у квітні було зафіксовано 10 таких випадків, а в березні 8);
- кримінальні справи щодо свободи вираження поглядів – українські суди винесли 102 вироки, 42 з яких містять факти про можливе порушення цифрових прав.
Крім того, автори звіту дослідили проблеми позасудового блокування веб-ресурсів або інформації на веб-ресурсах, проаналізували запити на отримання інформації, направлені через сайт «Доступ до правди», а також виявили проблему в кваліфікації однотипних дій і застосування різних видів покарання для осіб, які поширювали інформацію в одних і тих самих соцмережах, у той самий спосіб і схожого змісту.
Дізнатися більше про результати моніторингу та ознайомитися з юридичним аналізом цифрових правопорушень можна на сайті «Платформи прав людини».
Переглянути звіт
Маєте питання чи хочете отримати ексклюзивний коментар експерта по темі? Пишіть нам на пошту: info@ppl.org.ua
Аналітичний звіт підготовлено в межах проєкту «Моніторинг ситуації з інтернет-свободами в Україні», що фінансується Ініціативою з верховенства права Американської асоціації юристів (ABA ROLI).