Токіо. 4 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Скидання в океан води, яку використовували для охолодження реакторів АЕС “Фукусіма-1”, яка постраждала від цунамі в 2011 році, не становитиме небезпеки, вважають експерти МАГАТЕ.
“У доповіді МАГАТЕ йдеться про те, що скидання використаної води матиме незначний радіологічний вплив на людей і на навколишнє середовище”, – зазначає інформагентство “Кіодо”.
Глава МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив у вівторок під час візиту в Токіо, що ця доповідь, передана прем’єру Японії Фуміо Кісіді, є “спеціалізованою, науковою і неупередженою”, і тепер черга японської влади ухвалювати рішення про подальші дії. Зі свого боку Кісіда пообіцяв “з повагою” взяти до уваги висновки агентства.
З п’ятниці Ґроссі має перебувати з триденним візитом у Південній Кореї, де, як очікується, він поінформує владу про суть доповіді.
“Кіодо” пояснює, що Токіо поки що не оголошував дати скидання води.
У березні 2011 року біля північно-східного узбережжя Японії стався землетрус, який спричинив цунамі. Гігантська хвиля обрушилася на АЕС “Фукусіма-1”, що призвело до наймасштабнішої аварії з моменту події на Чорнобильській АЕС 1986 року.
У квітні 2021 року влада Японії оголосила про плани поступового скидання води в океан із “Фукусіми-1” після її спеціальної обробки. Очікується, що скидання розпочнеться найближчими місяцями. За планами японської сторони, вода виходитиме через спеціальний підводний тунель упродовж кількох десятиліть, що, як наполягають у Токіо, буде безпечно як для людей, так і для морської флори та фауни.
У 2021 році МАГАТЕ дало згоду перевірити ці плани щодо безпеки.
Рішення Токіо викликало широке невдоволення з боку сусідніх країн і, зокрема, серед представників рибальської індустрії, які побоювалися, що споживачі відмовлятимуться від будь-яких морепродуктів, виловлених у цій зоні.
Деякі вчені вважають, що довгострокові наслідки такого кроку наразі ще незрозумілі, тому скидання води потрібно відкласти.