Експерти убачають варіант прискорення зростання економіки США, окрім сценаріїв жорсткої та м'якої посадки – WSJ

Нью Йорк. 13 лютого. Швидке посилення грошово-кредитної політики Федеральною резервною системою (ФРС) створило серйозні побоювання щодо перспектив американської економіки, і в останній рік інвестори убачали лише два варіанти розвитку ситуації – хворобливу рецесію або уповільнення економічного зростання.

Однак несподівана стійкість, яку демонструють ринок праці та споживчі витрати, а також сигнали стабілізації попиту на автомобілі та житлову нерухомість, показують, що, окрім сценаріїв жорсткої та м’якої посадки економіки, існує третій варіант, що видавався неможливим ще кілька тижнів тому – прискорення економічного зростання у США, пише газета The Wall Street Journal.

“Такий сценарій є сьогоднішньою реальністю”, – зазначає економіст Renaissance Macro Ніл Датта.

Багато керівників ФРС, як і раніше, говорять про те, що очікують уповільнення темпів підвищення американського ВВП цього року. Це, на думку експерта, свідчить про “небажання визнавати очевидність того, що економіка знову переходить до зростання”.

Федрезерв підняв базову процентну ставку на 4,5 процентних пункти (б.п.) з березня 2022 року – до 4,5-4,75% річних. Темпи підвищення були максимальними з початку 1980-х рр., і економісти очікували, що посилення грошово-кредитної політики обмежить інвестиції та обсяги найму співробітників бізнесом.

Проте статдані економіки США показують протилежне. Кількість робочих місць у січні 2023 року збільшилося на 517 тис., безробіття впало до 3,4% – мінімуму з травня 1969 року. При цьому кількість відкритих вакансій у грудні зросла до 11 млн з 10,4 млн місяцем раніше.

Сильні дані шокували експертів, оскільки попередні звіти вказували на те, що зростання відсоткових ставок почало обмежувати обсяги найму, каже головний економіст США Barclays Марк Джанноні.

Статистика говорить про те, що політика ФРС ” чинила менший тиск на ринок праці, ніж ми очікували”, зазначає Джанноні.

Для Федрезерву проблема полягає в тому, що компанії, як і раніше, зможуть підвищувати ціни на свої товари та послуги, перекладаючи зростання витрат на покупців, оскільки загалом доходи населення збільшуються, зазначає WSJ. У цьому споживчі витрати зміщуються більше у бік сфери послуг, і це дозволяє припустити, що попит робочої сили надалі підвищуватиметься.

Економісти Goldman Sachs минулого тижня знизили прогноз ймовірності рецесії в США у наступні 12 місяців до 25% із 35%. Вони очікують, що інфляція в Штатах цього року сповільниться до 3%, а безробіття збільшиться до 4% через підвищення ВВП приблизно на 2%, що нижче за довгостроковий тренд.

Якщо економічне зростання в США почне прискорюватися, Федрезерву доведеться підняти ставку вище, ніж було б потрібно, щоб домогтися уповільнення інфляції до 2% у найближчі роки.

“На нашу думку, “безпосадковий” сценарій – це лише очікування жорсткої або м’якої посадки”, – зазначає головний економіст США Morgan Stanley Еллен Центнер.

Багато економістів, як і раніше, очікують рецесії в американській економіці, пише WSJ. Дехто наголошує, що Федрезерв підвищив ставку так швидко, що економіці не вистачило часу відчути всі наслідки посилення політики.

Востаннє, коли американський ЦБ підняв ставку до поточних рівнів (початок 2006 р.), знадобилося 1,5 роки, щоб це почало позначатися на ринку праці.

За даними CME Group, ф’ючерсний ринок оцінює у 90% ймовірність того, що ФРС підніме ставку вище 5% до червня. У січні такі шанси оцінювалися у 45%.

Трейдери убачають 45% ймовірність того, що ставка ФРС залишається вище 5% до кінця поточного року.

administrator

Related Articles