Париж. 2 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – МАГАТЕ виявило в Ірані сліди урану, збагаченого до 83,7%, тобто трохи нижче 90%, які необхідні для виготовлення атомної бомби, повідомила в четвер газета Le Figaro із посиланням на доповідь міжнародного агентства.
“Ця доповідь свідчить про дуже тривожну траєкторію Ірану, для якої немає жодного виправдання”, – наводить видання слова офіційного представника міністерства закордонних справ Франції Анн-Клер Лежандр, яка назвала розвиток ситуації “безпрецедентним та надзвичайно серйозним”.
Газета зазначає, що МАГАТЕ не в змозі уточнити на цій стадії, чи був такий рівень збагачення досягнутий випадково чи навмисне.
Представники міжнародного агентства виявили відповідні частки урану в січні під час збирання зразків на заводі зі збагачення у Фордо. Іран, який заперечує намір володіти ядерною зброєю, зі свого боку в листі, процитованому МАГАТЕ, повідомив про “ненавмисні коливання” рівня у процесі збагачення.
Генеральний директор агентства Рафаель Гроссі має зустрітися у суботу в Тегерані з іранським президентом Ібрахімом Раїсі для “відновлення діалогу”.
Раніше Bloomberg із посиланням на дані МАГАТЕ повідомив, що в Ірані запаси урану, збагаченого до рівня 60%, з листопада минулого року збільшилися на 40%. При цьому запаси збагаченого до 60% урану зросли з 62,3 до 87,5 кг.
Крім того, деякі західні ЗМІ вказують, що станом на 12 лютого запаси збагаченого до будь-якого рівня урану в Ірані досягли 3 760,8 кг, що більш ніж у 18 разів вище за рівень, узгоджений у рамках іранської ядерної угоди.
У 2015 році “шістка” міжнародних посередників (Велика Британія, Німеччина, Китай, Росія, США, Франція) та Іран уклали Спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, що передбачало зняття з Ірану санкцій в обмін на обмеження Тегераном цієї програми. У травні 2018 року президент США Дональд Трамп ініціював вихід із СВПД та відновив односторонні антиіранські санкції. У відповідь Тегеран почав поетапно скорочувати свої зобов’язання щодо обмеження ядерної програми в рамках угоди.
Чинний президент США Джо Байден заявив про готовність за певних умов повернутися до ядерної угоди.
У Відні за посередництва Великої Британії, Німеччини, Китаю, Франції Росії та ЄС відбулися кілька раундів непрямих переговорів між Іраном та США щодо умов відновлення СВПР. Однак невдовзі на переговорах узяли паузу, яка затягнулася досі.