Київ. 11 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Спотова ціна газу в Європі скоригувалася трохи нижче $400 за тис. куб. м після панічного зростання в середу.
УКРАЇНСЬКИЙ ТРАНЗИТ
“Оператор ГТС України” (ОГТСУ) повідомив, що прийняв від “Газпрому” заявку на транспортування на п’ятницю в обсязі 42,4 млн куб. м. У четвер показник був такий самий. Потужності заявлені лише за однією із двох точок входу до ГТС країни – газовимірювальною станцією “Суджа”. Щодо коридору через ГВС “Сохранівка” заявку не прийнято.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК
Спотова ціна газу в Європі в четвер скоригувалася на 8% після нещодавнього зльоту. Контракт з поставкою “на день вперед” на хабі TTF у Нідерландах закрився на рівні $394 за тисячу кубометрів. Причиною зростання ціни цього тижня стала загроза страйку на СПГ-заводах Chevron і Woodside в Австралії – другого найбільшого експортера зниженого природного газу в світі. Скорочення пропозиції в Азії може позначитися і на ринку Атлантики. Додаткові фактори зростання цін – профілактика на видобувних промислах у Норвегії та підвищення температури повітря в Європі.
Помітний розрив цін на СПГ в Азії порівняно з Європою. Вересневий ф’ючерс на індекс JKM Platts (Japan Korea Marker, відображає спотову ринкову вартість вантажів, що постачаються до Японії, Південної Кореї, Китаю і Тайваню) торгується на рівні $394; ф’ючерс на постачальний до Північно-Західної Європи СПГ (LNG North West Europe Marker) – $347.
Вітрогенерація в Європі в четвер продовжила зниження. Вітряки 10 серпня забезпечили 9% потреб регіону в електроенергії, повідомляє асоціація WindEurope. У серпні 2022 року їхній внесок був 10%, у липні 2023-го – 14%.
ЗАПАСИ В ЄВРОПІ
Європа продовжує закачування газу до сховищ. Поточний рівень запасів сягнув 88,28% – це на 14 відсоткових пунктів вище середнього показника на ті самі дати за останні п’ять років, повідомляє Gas Infrastructure Europe.
За газову добу 9 серпня резерви вдалося збільшити на 0,28 процентного пункту. Темпи закачування, як і раніше, помітно поступаються звичайним рівням за останні п’ять років. Проте найближчими днями можна буде забезпечити цільовий рівень у 90% наповненості сховищ.
Європейські термінали з приймання СПГ у липні працювали із середньою продуктивністю 56%, з початку серпня завантаження становить лише 49%. У перерахунку на добу серпневий імпорт СПГ може бути мінімальним з 2021 року.
ЗАПАСИ В США
Стан запасів в американських ПСГ набуває дедалі більшого значення, оскільки країна активно нарощує експорт.
США продовжують сезон закачування. За черговий звітний тиждень резерви газу зросли на 0,8 млрд куб. м – це вдвічі менше, ніж стандартний обсяг для цієї пори року.
Поточний рівень запасів у країні – 63%, що на 11 процентних пунктів перевищує середній за останні п’ять років, повідомляє Управління енергетичної інформації (EIA) Міненерго.