Абу-Дабі. 3 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Європа припустилася великої помилки, прив’язавши значну частину газу до спотових цін, а азіатські покупці надають перевагу довгостроковим контрактам із прив’язкою до ціни нафти, заявив глава TotalEnergies Патрік Пуянне під час конференції Adipec.
“Минулого року, коли я бачив кризу на ринку СПГ, я говорив, що це (високі ціни – ІФ-У) добре для нас у короткостроковому періоді, але ми зруйнуємо попит, і ми бачимо це. Звичайно, Європа абсорбувала велику кількість СПГ, Європа може собі дозволити дорогий СПГ, при тому, що споживачі кричали, а держави субсидували (високі ціни – ІФ-У). Але фактично ми взяли СПГ в Азії і перемістили його до Європи, при цьому стали вказувати на Азію пальцем, що вони використовують більше (неекологічного – ІФ-У) вугілля. Звичайно, вони використовують більше вугілля, тому що ми забрали СПГ для Європи і підняли ціни”, – сказав він.
За його словами, зараз Азія стала “більш обережною щодо СПГ”.
“Але в Азії з’являються нові покупці СПГ, і нам потрібно підписувати нові довгострокові контракти, прив’язані до вартості нафти. Вони не дуже люблять цей газовий індекс (JKM – ІФ-У)”, – сказав Пуянне.
“Фактично, єдиний спосіб реально управляти вартістю енергії, і я намагаюся пояснювати це європейським лідерам – це мати і довгострокові, і короткострокові контракти. Думаю, Європа припустилася великої помилки, не лише понадіявшись на Росію, а й прив’язавши газовий ринок перевжно до спотових базисів. У США величезні запаси газу – вони можуть мати лише спотовий ринок, а Європа – імпортує газ”, – наголосив глава TotalEnergies.
За його словами, єдиний спосіб стабілізувати ціни – це мати і довгострокові контракти, і цей тренд уже простежується.
Пуянне висловив сподівання, що в США більше не будуть реалізовуватися нові проєкти. “Я не великий фанат бачити додаткові СПГ-лінії, тому що до кінця десятиліття їх буде занадто багато”, – сказав глава TotalEnergies.
При цьому сама компанія має намір продовжувати інвестиції, наголосивши, що не всі ЗПГ-проєкти мають однакову конкурентоспроможність.
Він пригадав 2010 рік, зауваживши: “Ми зробили помилку, тому що ми виробляли 77 млн т СПГ у Катарі, і передбачалося, що покупцем стануть США, і ми побудували багато терміналів із приймання СПГ у США, і за короткий час сланцевий газ зруйнував це, і не стало потреби для СПГ у США”.
“І фактично нас врятувала Японія, де трапилася аварія на Фукусімі”, – сказав Пуянне, пояснивши, що Японія раптово абсорбувала майже весь СПГ з Катару.
“Тому іноді ти можеш робити помилки щодо попиту”, – зауважив він, додавши, що “2010 року СПГ раптом став світовим ринком”, коли США стали будувати СПГ-заводи для експорту газу.
“На мою думку, СПГ – це “perfect business”. Він вимагає величезних капзатрат, і, якщо потім ти розробляєш велике родовище, у тебе довге плато видобутку. І ми можемо реалізовувати капіталомісткі проєкти і брати на себе ризик, торгуючи цим СПГ. У нас не лише довгострокові контракти, і ми торгуємо по всьому світу”, – сказав Пуянне.
Він також висловив думку, що Китай не покладатиметься повністю на газ із Росії, для них важлива не лише ціна, а й диверсифікація поставок.
Натомість TotalEnergies видобуває газ у Китаї, але внутрішня ціна не така висока, тому що субсидує решту економіки.