Брюссель. 14 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Голова Європейської комісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн заявила, що продовження Чорноморської зернової ініціативи залежить від Росії.
“Відповідальність за її продовження несе Росія, або будуть наслідки для світової продовольчої безпеки”, – сказала вона в четвер у Брюсселі з нагоди зустрічі з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем.
При цьому вона подякувала генсеку ООН “за невтомні зусилля щодо Чорноморської зернової угоди”.
Як повідомлялося, Гутерреш розраховує на те, що спрямовані президенту Росії Володимиру Путіну пропозиції щодо Чорноморської зернової ініціативи допоможуть вирішити питання з її продовженням.
Раніше в четвер генсек ООН заявив у Брюсселі: “Ми прихильні зусиллям щодо продовження Чорноморської зернової ініціативи і забезпечення успішного експорту російського продовольства і добрив. Саме у зв’язку з цим я надіслав президенту Путіну листа з низкою пропозицій, які, я сподіваюся, дадуть нам змогу відшукати позитивний спосіб просування (у вирішенні цих питань – ІФ-У)”.
Як повідомлялося, Чорноморську зернову ініціативу було укладено в Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та Росії. Її суть – у створенні коридору для вивезення зерна з трьох українських портів: “Чорноморська”, “Одеси” та “Південного” в умовах війни Росії проти України. Ініціативу було укладено на 120 днів. Дію ініціативи продовжували в листопаді 2022 року на 120 днів, до березня, потім іще двічі на два місяці (наразі вона діє до 17 липня).
За словами президента Туреччини Реджепа Ердогана, завдяки зусиллям щодо продовження “зернової ініціативи” цим коридором на світові ринки було поставлено понад 33 млн тонн сільгосппродукції.
У червні генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив про наполегливу роботу над продовженням зернової угоди. При цьому він висловив занепокоєння з приводу того, що в липні РФ може з неї вийти.
25 травня МЗС РФ заявило, що Чорноморській зерновій ініціативі доведеться підшукувати альтернативи, якщо “Россельхозбанк” не буде під’єднано до SWIFT і не буде прогресу у виконанні інших “системних” проблем, що блокують російський сільгоспекспорт. Президент РФ 13 липня заявив, що серед висунутих Росією умов є “ще фрахт, там є логістика, заходи до портів іноземних суден”.