Президент України підписав Закон «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» № 3428-IX від 08.11.2023 р. Саме він визначає, куди громади можуть спрямовувати вільні залишки місцевого бюджету в умовах воєнного стану.
Команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Харківській області продовжує консультувати місцеві громади і організувала інформаційну сесію, щоб відповісти на запитання представників фінансових органів ОМС.
За словами радниці із питань муніципальних фінансів та управління офісу Марини Гончаренко, серед найгостріших тем, які турбують ОМС — обмеження переліку напрямів спрямування вільних залишків місцевих бюджетів в умовах воєнного стану.
«У 2024 році вільні залишки коштів місцевих бюджетів та залишки коштів спеціального фонду місцевих бюджетів (крім власних надходжень бюджетних установ та субвенцій з інших бюджетів, а також коштів місцевих внутрішніх та зовнішніх запозичень), які утворилися на кінець бюджетного періоду, спрямовуються за рішеннями відповідних місцевих рад (військових адміністрацій) виключно на напрями, які передбачені п. 22-8 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України.
Перелік включає:
- оплату праці з нарахуваннями працівників бюджетних установ;
- придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
- забезпечення продуктами харчування;
- оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
- обслуговування та погашення місцевого боргу;
- соціальне забезпечення;
- створення умов для лікування, відновлення та реабілітації осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
- заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки;
- підтримку сил безпеки і оборони;
- проектування, будівництво, ремонт захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення та облаштування приміщень, які плануються до використання для укриття населення;
- будівництво фортифікаційних споруд;
- платежі, пов’язані з виконанням гарантійних зобов’язань Автономної Республіки Крим, обласної ради чи міської територіальної громади (з можливістю передачі таких коштів іншому місцевому бюджету).
«Хочу звернути увагу громад, що один з напрямів спрямування вільних залишків – обслуговування та погашення місцевого боргу – стосується саме обслуговування та погашення загальної суми боргових зобов’язань громади з повернення отриманих та непогашених кредитів (позик) станом на звітну дату, що виникають внаслідок місцевого запозичення, однак не стосується кредиторської заборгованості», – наголосила Марина Гончаренко.
Також вона відповіла на нагальні питання громад: використання додаткових 4% ПДФО, міжбюджетні трансферти, зокрема, розподіл додаткової дотації на виконання повноважень ОМС, індексація доходів у 2024 році, законодавчо встановлені механізми фінансової підтримки національної безпеки та оборони з місцевих бюджетів.
Радниця надала роз’яснення щодо форми подання прогнозних показників місцевих бюджетів на 2025-2026 рр., планування мінімального податкового зобов’язання та реалізації чинних законодавчих вимог до оприлюднення бюджетної інформації.