У 2023-2024 навчальному році український осередок JA Ukraine за сприяння Western NIS Enterprise Fund (WNISEF), який підтримує ініціативи з просування реформ в Україні та трансформаційні проекти, підготував нову навчальну програму “Фінансова грамотність” і пропонує її для впровадження у закладах загальної середньої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти. У 2023/24 навчальному році вже 190 закладів з 8 регіонів подали заявки на участь у новому курсі. Пілотну програму планують запустити у Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Київській, Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській областях та місті Києві, з подальшим розширенням на усю територію України.
Навчальна програма «Фінансова грамотність» від Junior Achievement Ukraine – це практичний курс з управління особистими фінансами для молоді (15-19 років), що був розроблений Junior Achievement USA і адаптований провідними банками, страховими, фінансовими, консалтинговими компаніями до вимог українського законодавства. У березні 2023 року навчальна програма отримала гриф Міністерства освіти і науки України.
Перевагою курсу “Фінансова грамотність” від Junior Achievement Ukraine є підхід, максимально орієнтований на практичне застосування отриманих знань, а також включення до його змісту найбільш актуальних трендів у світі сучасних фінансових технологій. Навчання відбуватиметься через практику, кожного заняття буде проводитися спільна робота учнів, в кінці модулів передбачена підготовка і здача проєктних робіт. Для зручності педагогів навчальні матеріали розміщені на спеціалізованій онлайн-платформі для учнів і вчителів – з відеоуроками, інтерактивними завданнями та ґрунтовними матеріалами для підготовки до занять. Додатково учні можуть використовувати мобільний додаток для інтерактивної взаємодії на заняттях.
«Теоретичний блок у класичному розумінні майже відсутній. Кожного заняття молоді люди вивчатимуть нові інструменти фінансової грамотності. Наприклад, учасники визначатимуть власні фінансові цілі, складатимуть план заощаджень, аналізуватимуть, де можна розмістити кошти, впорядковуватимуть особистий бюджет, розглядатимуть можливості інвестування коштів. При такому прикладному підході учні та студенти зрозуміють особливості ринків депозитів, кредитів, страхування, інвестування тощо», – розповідає про навчальний курс «Фінансова грамотність» Віра Другова, менеджерка програм JA Ukraine.
З метою якісного викладання педагогами курсу за матеріалами навчальної програми у червні 2023 року Junior Achievement Ukraine за підтримки WNISEF організувала безкоштовне сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності. Чотири дводенних інтенсивних тренінги відбулися у Львові, Чернівцях та Києві і їхніми учасниками стали 158 педагогів.
«Навчання охоплювало основні теми та практичні завдання програми, а професійні фінансисти і тренери ділилися власним досвідом та порадами щодо особливостей навчання молодих людей фінансової грамотності. Під час тренінгів вчителі самі фактично стають учнями, адже виконують ті самі завдання, які потім будуть давати дітям на уроках фінансової грамотності згідно навчальної програми. Це робиться для того, щоб педагоги змогли зрозуміти методологію викладання курсу і розширити свої знання у цій темі завдяки консультаціям з боку фахівців фінансового сектору» – розповідає Віра Другова про тренінги для викладачів.
“Ми відчуваємо гордість і радість бути частиною цієї надзвичайно важливої ініціативи. Україна потребує молодого покоління, яке розуміє основи фінансів і готове до ефективного управління своїми фінансами. Ця програма відкриває перед учнями можливість набути практичних знань у сфері особистих фінансів, які стануть безцінними уміннями на їхньому шляху до фінансової незалежності і успіху. WNISEF вбачає пріоритетом проекти з розвитку освіти та зміни суспільства, і ця програма є яскравим прикладом нашої спільної місії трансформації України через освіту та інновації» – повідомив Антон Ващук, Керівник Програми з розвитку освіти, інновацій та підприємництва WNISEF.
Програма “Фінансова грамотність” триватиме повний навчальний рік, інтегрується до навчального плану освітнього закладу і має 35 академічних годин.
В планах організації JA Ukraine провести турнір з фінансової грамотності серед всіх учасників програми, де будуть визначені найкращі учні, які опанували фінансову грамотність.
Довідка
Junior Achievement Ukraine – це неприбуткова громадська організація, провайдер навчальних програм з підприємництва та фінансової грамотності для молоді. Організація є частиною всесвітньої мережі Junior Achievement, що веде свою діяльність з 1919 року у понад 100 країнах світу. Її місія – підготовка молоді до ринку праці, кар’єрного і особистого розвитку.
Громадську організацію Junior Achievement Ukraine створено у жовтні 2021 року. Першими учасниками її навчальних програм та тренінгів стали студенти і педагоги закладів Запорізької та Донецької областей. Після повномасштабного вторгнення, з вересня 2022 року програми Junior Achievement стартували у Львівській і Чернівецькій областях.
З вересня 2023 року заплановано розширення на 8 нових регіонів – Вінницька, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Київська, Полтавська, Тернопільська, Хмельницька області та місто Київ – та відновлення діяльності у Запорізькій і Донецькій областях.
Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) – перший в Україні та Молдові регіональний фонд прямих інвестицій з капіталом 285 млн доларів США, заснований за фінансування уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Фонд має майже 30 років досвіду успішного інвестування у підприємства малого та середнього бізнесу. Загалом, фонд інвестував 188 млн. доларів США у 136 компаній із приблизно 26 000 працівників та зробив можливим залучення 2.3 млрд доларів в компанії України та Молдови.
З 2015 року Фонд реалізовує програму технічної допомоги в Україні та Молдові на загальну суму $35 млн, основними елементами якої є сприяння експорту, місцевий економічний розвиток, соціальне інвестування та економічне лідерство. WNISEF забезпечує фінансування інноваційних, високоефективних програм, що спрямовані на здійснення реформ та змінюють життя звичайних людей в Україні та Молдові.