Київ. 22 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Інтерактивна карта руйнувань агросектора України сьогодні містить дані про 279 зруйнованих об’єктів агропромислового комплексу України, що на 46 одиниць більше за показники на момент її презентації на початку листопада 2022 року.
Відповідні дані оприлюднено на сайті проєкту map.agrirecovery.com.ua, запущеного громадською організацією "Всеукраїнська аграрна Рада" (ВАР) за підтримки американської програми з аграрного та сільського розвитку USAID для демонстрації реальних збитків, завданих українському сільському господарству російською агресією.
За даними інтерактивної карти, наразі до неї внесено інформацію про 279 об’єктів АПК, пошкоджених внаслідок російської агресії, з яких 153 одиниці – засмічені боєприпасами, мінами або пошкодженою військовою технікою земельні ділянки, 66 адміністративних та господарських споруд, 19 одиниць сільгосптехніки, обладнання, 11 одиниць автотранспорту, 10 складів, вісім тваринницьких комплексів та сім елеваторів.
При цьому найбільше пошкоджених війною земельних ділянок із зазначених на карті розташовані у Херсонській області (135 одиниць), тоді як у Харківській найбільше постраждали адміністративні та господарські споруди (35 од.), сільгосптехніка (16 од.), транспорт (7 од. ); а у Донецькій – елеватори (7 од.), у Сумській – тваринницькі комплекси (2 од.).
Водночас 64 об’єкти агросектора зазначені як дощенту знищені, 56 отримали середні, а 159 – незначні ушкодження.
Згідно з картою, до 22 листопада до неї внесено дані про 68 постраждалих від російського вторгнення агропідприємств у Харківській області, а також 30 – у Донецькій, 15 – у Херсонській, шести – у Чернігівській, по три – у Київській та Дніпропетровській областях.
Останніми до проєкту внесено дані про зруйнований ангар СТОВ "Соснова" Сєверодонецької міської громади (Луганської обл.), адмінбудівлю ТОВ "Бахмутський розсадник" Бахмутської міської громади (Донецька обл.) та адмінбудівлю ТОВ "Колос" Близнюківської сільської громади (Харків).
"Зафіксовані факти військових руйнувань та зібрані документи надалі можуть використовуватися для відшкодування відповідних збитків як через звернення до міжнародних інстанцій (спеціально створений трибунал, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, Європейський суд з прав людини, інвестиційні арбітражі тощо), так і через застосування внутрішніх програм та процедур в Україні (зокрема, звернення до суду)", – наголошується на сайті проєкту.
Нагадується також, що для аграріїв важливо вже зараз зафіксувати збитки від російської агресії, зібрати необхідні докази та бути готовими до проходження процедури визначення компенсації у майбутньому, коли відповідні порядки будуть розроблені всіма відповідними органами влади.