За допомогою у працевлаштуванні до кейс-менеджера ГО «Правозахисний Рух Донбасу» звернулась Тетяна, яка два місяці тому переїхала до Запоріжжя з Бахмуту, й наразі не може знайти гідну роботу з нормальною заробітною платою. Кейс-менеджер детально ознайомилась з освітою, досвідом, навичками, вміннями, хобі Тетяни та разом прийшли до висновку, що Тетяна може та має бажання працювати в місцевому підприємстві. Раніше до цього підприємства Тетяна подавала резюме, але не отримала жодної відповіді.
Кейс-менеджер пояснила, що відповідно до ст. 2 Закону від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875) особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що в разі взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, унаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації такою людиною своїх прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою. Зазначені закони та похідні від них підзаконні нормативні акти зобов’язують роботодавців створювати спеціальні робочі місця для осіб з інвалідністю, сприяти їхньому працевлаштуванню з урахуванням обмеження фізичних можливостей.
Щодо пільг та гарантій для осіб з інвалідністю, які працюють, то відповідно до чинного законодавства, зокрема, їм надано можливість працювати на умовах як повного, так і неповного робочого часу. Якщо чисельність штатних працівників досягне 8 осіб, то роботодавець зобов’язаний зареєструватися у Фонді. Закон № 875 визначає, що установи повинні самостійно розрахувати кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу й забезпечити їхнє працевлаштування.
Отже, Тетяна має право працювати на підприємстві на якому чисельність штатних працівників досягає 8 осіб, а на даному підприємстві працевлаштовано 65 працівників. Кейс-менеджер ГО «Правозахисний Рух Донбасу» допомогла Тетяні розпочати процес працевлаштування, підготувавши необхідний пакет документів: паспорт (інший документ, що посвідчує особу); трудову книжку (якщо це не перше місце роботи); документ про освіту (за потреби); довідку органу ДФС про присвоєння ідентифікаційного номера; довідку МСЕК про присвоєння відповідної групи інвалідності; індивідуальну програму реабілітації, видану МСЕК (роботодавець визначає можливість та умови виконання конкретної роботи особою з інвалідністю).
Дані документи в електронному вигляді Тетяною було надіслано до бажаного місця роботи, через три дні їй зателефонували та запросила на співбесіду. Через 2 тижні Тетяна повідомила, що за результатами співбесіди її було прийнято на роботу фахівцем відділу продажів.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла. Її зміст є виключною відповідальністю громадської організації “Правозахисний рух Донбасу” і не обов’язково відображає позицію Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла.