Литовський бізнес пропонує задіяти річковий транспорт для доставки зерна з України до Клайпеди

Клайпеда. 14 серпня. ІНТЕРФАКС/BNS/УКРАЇНА – Для здешевлення перевезень українського зерна до Клайпедського порту литовський бізнес і науковці пропонують доставляти його до Каунаса залізницею, а потім транспортувати річкою Німан до Клайпеди. Водночас залізничний оператор Lietuvos gelezinkeliai вважає цей проєкт нереалістичним, повідомляє агентство BNS.

Ініціатива використовувати при перевезенні зерна річковий транспорт, тоді як традиційно його доставляють до Клайпеди залізницею, виникла у світлі дипломатичних зусиль литовської влади щодо розширення можливостей для експорту української продукції через порти Литви, Латвії та Естонії.

“При перевезенні українського зерна залізницею та його перевантаженні в Каунасі довелося б міняти залізничну колію або перевантажувати контейнери з одного рухомого складу на інший лише раз, а не двічі – це суттєво вплинуло б на економію коштів. (…) Європейський досвід також показує, що внутрішні перевезення вантажів водним транспортом можуть бути на 30-40% дешевшими, ніж суходолом”, – заявив гендиректор стивідорної компанії Bega (працює в Клайпедському порту) Лаймонас Римкус.

За його словами, в новому логістичному маршруті можуть бути задіяні зернові склади і перевалювальне обладнання компанії Linas Agro, що працюють у Каунасі та Юрбаркасі.

У Мінтрансі Литви BNS повідомили, що розглядають усі пропозиції, пов’язані з допомогою в експорті зерна з України.

“Усі пропозиції, навіть нетрадиційні, щодо альтернативних маршрутів транспортування зерна з України є актуальними, корисними і перебувають на розгляді”, – зазначають у міністерстві.

Тим часом у вантажоперевізній компанії групи Lietuvos gelezinkeliai – LTG Cargo BNS повідомили, що запропоновану ідею з перевезення зерна до Каунаса не оцінюватимуть, оскільки річковий порт у Каунасі не пов’язаний із залізницями.

“Компанія не оцінювала раніше згадані альтернативні види транспорту, оскільки на сьогодні відсутня інфраструктура, яка могла б з’єднати залізницю і річковий порт у Каунасі”, – йдеться в коментарі компанії.

Раніше Клайпедський порт заявляв, що може прийняти понад 10 млн тонн українського зерна, але найбільшою проблемою залишається, як доставити його до порту. Загалом у портах країн Балтії, за даними литовської влади, можливо перевалювати 25 млн тонн зерна на рік. При цьому глава стивідорної компанії Bega зазначав, що продавцям після падіння цін на зерно вже невигідно експортувати українське зерно через Клайпеду, вони шукають відповідну інфраструктуру в Дунайському регіоні.

“Він (продавець – BNS/ІФ-У) обрав коротший маршрут – не їхати до Литви через Польщу, він обирає Придунайський регіон, він іде до інших країн. На жаль, на шкоду Литві там дуже сильно розвивається річкова інфраструктура і термінали. Наскільки нам відомо, там великі зміни, і я б дуже не сподівався, що його (зерно – ІФ-У) перевезуть у Клайпеду – Клайпеда занадто далеко”, – заявляв Римкус у липні.

Україна багато років експортувала основний обсяг зерна та іншої агропродукції через свої порти на Чорному морі. Однак після початку військової операції на території країни роботу портів було сильно обмежено. Експортні потоки були значною мірою переорієнтовані на Європу.

administrator

Related Articles