Київ. 16 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністерство економіки та інновацій Литви запропонує уряду тимчасово – терміном на один рік – заборонити наземні перевезення товарів подвійного призначення через Литву та з Литви, повідомляє агентство BNS із посиланням на голову відомств Аушріне Армонайте.
За її словами, цих заходів треба вжити для недопущення перевезення деяких товарів, переважно електроніки, до Росії та Білорусі через інші країни.
Як заявила в п’ятницю журналістам Армонайте, спостерігається непропорційне збільшення транзиту таких товарів через Литву до деяких третіх країн, тому вважається, що вони йдуть до Росії.
“Уже деякий час ми збираємо інформацію про транзит територією Литви різних чутливих товарів, які виробляють за межами Литви і які прямують через Литву до деяких віддалених країн. Ці товари прямують наземними шляхами через Білорусь і Росію, і ми стурбовані значним збільшенням потоку деяких чутливих товарів”, – сказала міністр.
Литовська сторона має дані про те, що деякі з цих чутливих товарів можуть бути використані російською стороною у війні проти України, зазначила Армонайте.
“Частина цих товарів не перебуває під санкціями, деякі – під санкціями. Список великий, але переважно це електроніка”, – додала вона.
Згідно з інформацією литовського Держагентства даних, наприклад, у 2022 році порівняно з 2020 роком експорт моніторів і проєкторів до Киргизії збільшився на 3684%, до Казахстану – на 753%, а експорт апаратів автоматичного оброблення даних до Грузії – на 1882%, повідомила Армонайте, додавши, що наразі пропонується обмежити перевезення 65 товарних кодів, але цей список може змінитися.
“Частину товарів подвійного і потенційно подвійного призначення може бути використано як у побутовій техніці, так і в озброєнні, що й показують дані наших відомств, ці товари, які ми вже визначили, 65 кодів, використовують і на полі бою”, – прокоментувала ситуацію міністр.
За словами Армонайте, експорт товарів литовських виробників до східних країн становить лише 7% від усього експорту, а заборонених товарів – ще менше.
Міністр вважає, що одного рішення Литви про припинення ввезення цих товарів у Росію буде недостатньо – необхідне спільне рішення всіх прикордонних країн – Латвії, Естонії, Фінляндії та Норвегії.