Майже половина українців вважає, що в українському суспільстві відсутні загальноприйняті соціальні норми

Київ. 8 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Майже половина українців (46%) вважає, що в українському суспільстві відсутні загальноприйняті соціальні норми, тоді як інша половина (48%) переконана у їхньому існуванні, свідчать результати соціологічного опитування, проведеного групою "Рейтинг" 20 листопада поточного року

"Загалом на цьому етапі українське суспільство характеризується майже однаковою кількістю осіб, які вважають, що в нашому суспільстві відсутні загальновизнані норми (аномічний стан) та осіб, які навпаки вважають, що такі норми існують (неаномічний стан)", – йдеться у пресрелізі за результатами опитування, оприлюдненому у четвер.

Уточнено, що кількість перших становить 46%, кількість других – 48%.

Ще 6% опитаних належать до проміжної групи, щодо якої важко зробити висновок про їхнє ставлення до існування у суспільстві загальновизнаних норм.

Крім того, соціологи зазначають, що протягом усієї історії сучасної України в суспільстві домінував аномічний стан, який "дуже повільно і непослідовно слабшав (з 82% у 1992 до 72% у 2021)".

"Але після початку широкомасштабної війни Росії проти України на початку 2022 року аномічні настрої суттєво зменшилися і перестали бути визначальними, хоч і залишаються досить поширеними", – наголошують соціологи.

На їхню думку, ключовими індикаторами, які досі вказують на існування аномічних настроїв респондентів, є "невпевненість у майбутньому та відчуття руйнування того, у що вірили їхні батьки".

"Ці спостереження цілком вкладаються в логіку того, що зараз відбувається в Україні. Водночас абсолютна більшість респондентів чітко розуміє, що відбувається навколо них, а також впевнені у своїх оцінках того, що зараз є вірним, а що ні", – переконані у групі "Рейтинг".

Там також уточнюють, що у регіональному вимірі майже немає відмінностей щодо аномічного стану серед опитаних.

При цьому такі відмінності присутні серед мешканців різних типів поселень, віку та респондентів різної статі. Так, що більший розмір населеного пункту, то менш поширене в ньому почуття аномії, аномічний стан стає більш поширеним зі збільшенням віку, відчуття аномії слабше серед чоловіків порівняно з жінками.

Соціологічне опитування "Аномія в українському суспільстві" проводила група "Рейтинг" у співпраці з доктором соціологічних наук, заступником директора Інституту соціології НАН України Сергієм Дембіцьким 20-21 листопада 2022 року. Під час дослідження було опитано тисячу респондентів віком від 18 років та старших у всіх областях, окрім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування був відсутній український мобільний зв’язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю та типом поселення.

Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонне інтерв’ю з допомогою комп’ютера), з урахуванням випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою ймовірністю 0,95: трохи більше 3,1%.

Аномія – стан суспільства за дезорганізації соціальних і інститутів. Аномічна деморалізованість – це психологічна реакція людей на соціальну ситуацію, коли одна система норм та цінностей, що об’єднує людей у спільність, зламана, а інша ще не сформована.

administrator

Related Articles