"Межа швидкості" світової економіки до 2030 р. знизиться до мінімуму за 30 років – СБ

Київ. 27 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – “Межа швидкості” світової економіки – максимальні довгострокові темпи, якими вона може зростати, не провокуючи інфляції, – до 2030 року впаде до найнижчого значення за 30 років, прогнозує Світовий банк.

Для підвищення продуктивності праці та пропозиції робочої сили, збільшення обсягу інвестицій і торгівлі, а також використання потенціалу сектору послуг необхідно проводити амбітну політику, йдеться в доповіді “Погіршення перспектив довгострокового зростання: тенденції, очікування і політика”. У ній міститься перша комплексна оцінка довгострокових потенційних темпів зростання виробництва після пандемії COVID-19 і війни Росії проти України.

Майже всі економічні чинники, які забезпечували прогрес і процвітання протягом останніх трьох десятиліть, утрачають силу, зазначають автори дослідження. У результаті в період 2022-2030 рр. середні потенційні темпи зростання світового ВВП, як очікується, знизяться приблизно на третину порівняно з темпами, що переважали в першому десятиріччі цього століття, і становитимуть 2,2% на рік. Настільки ж різке зниження відбудеться і в країнах з економікою, що розвивається: темпи підйому уповільняться з 6% у 2000-2010 роках до 4% у решту цього десятиліття. У разі глобальної фінансової кризи або рецесії це гальмування буде набагато глибшим.

“Для світової економіки, можливо, формується втрачене десятиліття. Тривале уповільнення потенційного зростання має серйозні наслідки для здатності світу вирішувати дедалі ширший спектр проблем, характерних для нашого часу, як-от закорінена бідність, розбіжність у доходах і зміна клімату”, – вважає головний економіст і старший віцепрезидент СБ з питань економіки розвитку Індерміт Гілл.

Однак це зниження можна повернути назад, вважає він. “Граничну швидкість світової економіки можна підвищити – за допомогою політики, яка заохочує працю, сприяє підвищенню продуктивності та прискорює інвестиції”, – вважає експерт.

Аналіз засвідчує, що потенційні темпи зростання ВВП може бути збільшено на 0,7 відсоткового пункту (до середньорічних темпів у 2,9%), якщо держави приймуть стійку, орієнтовану на зростання політику.

“Рецесії, як правило, призводять до зниження потенціалу зростання. Системні банківські кризи завдають значнішої негайної шкоди, ніж рецесії, проте їхній вплив із часом слабшає”, – зазначила одна з провідних авторів доповіді Франциска Онсорге.

Близько половини очікуваного уповільнення потенційних темпів зростання ВВП у період до 2030 року буде зумовлено зміною демографічної ситуації, включно зі скороченням чисельності населення працездатного віку та зниженням економічної активності населення в міру його старіння. Тим часом у деяких регіонах, як-от Південна Азія, Близький Схід і Північна Африка, підвищення рівня економічної активності жінок до середнього рівня для всіх країн, що розвиваються, здатне пришвидшити щорічні темпи потенційного зростання ВВП на 1,2 відсоткового пункту у 2022-2030 роках, зазначено в огляді.

administrator

Related Articles