Мінкультури наполягає на врахуванні його зауважень до законопроєкту щодо реформування сфери містобудівної діяльності

Київ. 29 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністерство культури та інформаційної політики наполягає на врахуванні його зауважень до законопроєкту №5655 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності", інакше документ може призвести до знищення української культурної спадщини.

"МКІП розглядає культурну спадщину не тільки як базовий елемент української ідентичності, але також як елемент національної безпеки. І, відповідно, всі зусилля команди міністерства та тих людей, яким не байдужа культурна спадщина, спрямовані на те, аби посилити і захистити цей унікальний пласт української культури. Втрата об‘єктів культурної спадщини незворотня. Тому будь-які зміни в законодавстві – це велика відповідальність", – ідеться у повідомленні пресслужби міністерства.

Зазначається, що Мінкультури підтримує цифровізацію процедур, запровадження прозорих механізмів регулювання у сфері містобудування та інші реформи, про які йдеться у законопроєкті, але наголошує, що успішність та якість реформ у цій сфері залежать від деталей.

"Законопроєктом №5655 пропонується серйозне втручання в роботу органів охорони культурної спадщини. Фактично їхні повноваження у багатьох аспектах нівелюються. Ми підтримуємо реформу містобудівної діяльності в цілому. Але ті механізми, які ми сьогодні побачили у законопроєкті, а це 2 тисячі сторінок тексту у форматі порівняльної таблиці і понад 4 тисячі поправок, викликають занепокоєння. Все, про що ми місяцями дискутували з колегами з Мінрегіону та групою розробників, всі наші застереження наразі не враховані", – зазначають у відомстві.

Згідно з повідомленням, законопроєкт зберігає принцип узгодження проєктів нового будівництва та реконструкції лише для об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та їх буферних зон, але це не поширюватиметься, наприклад, на забудову зон охорони тисяч визначних пам’яток в Україні, а особливо історичних центрів міст і територій традиційної забудови, що ставить їх під загрозу.

"Наша культурна спадщина нині у зоні ризиків. Війна тільки показала, наскільки глибокою є криза державної системи охорони культурної спадщини, яку ми повинні реанімувати прямо зараз", – заявляють у міністерстві.

У Мінкультури впевнені, що запропоновані проєктом нововведення можуть призвести до повного знищення історичного середовища та об’єктів культурної спадщини, оскільки автори законопроєкту не врахували норм закону "Про охорону культурної спадщини".

Крім того, зміни, які вносить законопроєкт, на думку міністерства, суперечать загальноєвропейській практиці збереження та охорони культурної спадщини.

"Яскравим прикладом є Німеччина, Польща, Велика Британія, Франція, де органи охорони обов’язково погоджують будь-які проєкти на будівництво, що стосуються об’єктів культурної спадщини", – наголосили у відомстві.

Як повідомлялося, законопроєкт №5655 передбачає провадження діяльності з проведення експертизи проєктної документації на будівництво експертною організацією та здійснення містобудівного контролю за попереднього укладення договору страхування професійної відповідальності, без наявності якого неможливе провадження діяльності експертною організацією та уповноваженою особою з містобудівного контролю.

administrator

Related Articles