Модель економіки Німеччини втрачає привабливість, і повернути її буде непросто – WSJ

Берлін. 29 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Економічна модель Німеччини, яка успішно працювала довгі роки, втрачає свою привабливість, водночас роз’єднаність місцевих політиків заважає їм знайти рішення назрілих проблем, пише газета The Wall Street Journal.

Згідно з прогнозом Міжнародного валютного фонду, Німеччина стане єдиною великою економікою, що зафіксує спад у 2023 році.

Залежність економіки ФРН від виробництва і світової торгівлі зробила її особливо вразливою до нещодавніх глобальних потрясінь, включно з проблемами в ланцюжках постачань у період пандемії COVID-19, зростанням цін на енергоносії через військову агресію РФ в Україні, а також сповільненням глобального економічного зростання в умовах високої інфляції та підвищення відсоткових ставок світовими центробанками.

Керівники Volkswagen AG (VW), найбільшого німецького автовиробника, поділилися своєю похмурою оцінкою перспектив економіки під час внутрішнього заходу в липні, повідомили джерела WSJ. Зростання витрат, падіння попиту і поява нових конкурентів в особі Tesla Inc. і китайських виробників електромобілів створюють умови для “ідеального шторму”, сказав керівник одного з підрозділів VW.

Стагнація в промисловому секторі Німеччини і загалом в економіці відзначаються з 2018 року, зазначає газета.

Довгі роки попит з боку КНР був ключовим двигуном експортного буму у ФРН. Китай, де швидко розвивався виробничий сектор, активно скуповував промислове обладнання, що випускалося в Німеччині, проте останніми роками цей попит знизився. Ба більше, китайські компанії, які ще недавно були найкращими клієнтами німецьких виробників, почали перетворюватися на їхніх конкурентів.

Тим часом умови у світовій торгівлі стали менш сприятливими для великих експортерів за останні роки.

Уряд Німеччини краще справляється з підтримкою усталених галузей, включно з виробництвом автомобілів, устаткування і хімічної продукції, ніж з розвитком нових, таких як цифрові технології, пише WSJ. Єдиний великий виробник програмного забезпечення в Німеччині – SAP – був створений 1975 року.

Роки економії на державних витратах у ФРН призвели до погіршення стану інфраструктури та більш слабкої якості мобільного зв’язку та інтернету порівняно з іншими розвиненими економіками.

Незважаючи на все це, економіка Німеччини, як і раніше, має багато сильних сторін. Технічні та інженерні напрацювання, а також спеціалізація на випуску засобів виробництва, нададуть змогу економіці країни отримувати прибуток із майбутнього зростання в багатьох emerging markets. Реформи ринку праці дозволили ФРН значно збільшити частку населення, що має роботу. Держборг країни нижчий, ніж у багатьох порівнянних держав, і фінансові ринки вважають німецькі папери одним із найнадійніших у світі активів.

“Я думаю, буде важливим нагадати, що Німеччина, як і раніше, є глобальним лідером, – заявив міністр фінансів країни Крістіан Лінднер в інтерв’ю WSJ. – Ми четверті за обсягом ВВП у світі. У нас є економічні ноу-хау, і я пишаюся нашими кваліфікованими робітниками. Однак наразі Німеччина не така конкурентоспроможна, як могла б бути”.

Фрагментований політичний ландшафт у ФРН ускладнює проведення масштабних змін, зазначає WSJ.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц і його Соціал-демократична партія (СДПН) очолюють керівну коаліцію, члени якої часто мають прямо протилежні точки зору. Так, Вільна демократична партія виступає за зниження податків, а Партія зелених – за їх підвищення. Низка міністрів в уряді країни хотіли б збільшити державні видатки, профінансувавши їх за рахунок нових запозичень, тоді як міністр фінансів Лінднер виступає за бюджетну економію.

Шольц відкидає похмурі прогнози щодо економіки ФРН. Зміни необхідні, але не повний перегляд експортно-орієнтованої моделі, яка добре служила Німеччині з часів після Другої світової війни, заявив він у нещодавньому інтерв’ю на німецькому ТБ.

Серед позитивних чинників він відзначив приплив іноземних інвестицій у сферу виробництва чипів у ФРН, стимульований щедрими держсубсидіями, зокрема багатомільярдні вкладення американської Intel Corp.

administrator

Related Articles