Молодь повертається в Україну, хоча менш позитивно бачить майбутнє – результати всеукраїнського опитування молоді

Більше половини молоді повернулось до свого місця проживання, яке вимушені були покинути після повномасштабного вторгнення росії в Україну, але зменшилась кількість тих, хто бачить обнадійливим майбутнє України. Водночас рівень громадянської активності та згуртованості залишається високим. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування молоді Міжнародного республіканського інституту, проведеного у межах програми USAID «Мріємо та діємо». 

42% опитаної молоді віком 16-35 років зазначили, що змінили місце проживання  після 24 лютого 2022 року, а 52% з них уже повернулись назад. Зокрема, кожен четвертий пояснив повернення тим, що скучив за домом, а кожен п’ятий – за друзями та сім’єю. 

Щодо бачення майбутнього України, то у порівнянні з аналогічним опитуванням у 2023 році, кількість тих, хто бачить майбутнє України обнадійливим серед молоді віком 16-35 років, знизилась із 89% до 70%, а кількість тих, хто вірить в перемогу у війні – із 98% до 82%. 

Водночас 83% бачать своє майбутнє в Україні, причому 94% вважають, що їхнє майбутнє в основному залежить від них самих. Громадянська активність залишається дуже високою у пов’язаних з війною питаннях. 94% молоді віком 16-35 років зазначили, що роблять пожертви на військові потреби та 78% – на соціальні. 

Переважна більшість молоді (більше 90%) зазначає, що їм комфортне особисте спілкування з різноманітними групами осіб: особами з інвалідністю, людьми з іншим кольором шкіри, військовослужбовцями, внутрішньо переміщенними особами, що є показником соціальної згуртованості і толерантності. 

Загалом молодь усіх вікових груп задоволена поточними форматами навчання та рівнем знань з предметів, які вони вивчають. 83% 10-12-річних, 77% 13-15-річних і 83% 16-35-річних задоволені своїми форматами навчання. Прослідковується нижчий рівень (на 11-19% у різних групах) вдоволення серед тих, хто навчається у  змішаному (онлайн та офлайн) та онлайн форматах на відміну від офлайн формату. 87% молоді 10-12 років задоволені своїми знаннями з предметів, серед 13-15 річних таких 72% і серед 16-35 річних – 85%.   

60% молоді 16-35 років вважає, що за останній рік рівень корупції зріс, хоча 41% відзначає позитивні кроки у боротьбі з корупцією, оскільки знають про позитивні випадки боротьби з нею. Як показало опитування, під корупцією молодь розуміє вимагання хабарів та подарунків (88%), розкрадання державних коштів (85%), давати гроші за пришвидшення процедур (76%), нерозслідування випадків корупції (65%), кумівство (55%), отримання грошів та подарунків за послуги (53%).  

Повне опитування

Інфографіка

Методологія 

Всеукраїнське опитування молоді було проведено від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту  (IRI) в межах програми “Мріємо та діємо” спільно з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Опитування проводилось у червні-липні 2024 року компанією Info Sapiens за допомогою телефонних інтерв’ю (CATI). Вибірка становить 2,421 респондент віком 10-35 років, які наразі проживають в Україні. Вибірка кожної вікової групи є репрезентативною для населення України відповідного віку 

Цей матеріал став можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю IRI і необов’язково відображає погляди IREX, USAID чи Уряду Сполучених Штатів.  

Програма  “Мріємо та діємо” впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX  у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР),  Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.   

administrator

Related Articles