Київ. 21 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – На території Києво-Печерської лаври розпочала роботу комісія, яка визначить рівень збереження культурних цінностей, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.
“21 березня в Києво-Печерській лаврі закрили вхід у Ближні печери з мощами святих. На території лаври розпочала роботу комісія, яка визначить, чи збережені музейні експонати”, – ідеться в повідомленні пресслужби міністерства.
У відомстві зазначили, що мощі преподобних та інші святині вважаються культурними та історичними цінностями.
“Молитва буде неможлива й у кількох храмах поблизу печер – припиняється доступ до Хрестовоздвиженського храму, Аннозачатіївського храму та храму на честь Собору всіх преподобних Печерських (Теплий храм)”, – додали в Мінкультури.
Водночас в УПЦ (МП) вважають закриття доступу до печер лаври обмеженням прав вірян.
Як повідомлялося, 10 березня стало відомо, що Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” розриває договір оренди зі Свято-Успенським монастирем УПЦ (МП) із 29 березня 2023 року.
Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло заявив, що ченці УПЦ (МП) не мають наміру виселятися з лаври, а також не мають наміру переходити в ПЦУ.
Пізніше Ткаченко заявив, що ніхто не ставить питання про виселення ченців, і що з Києво-Печерської лаври насамперед має виїхати керівництво Свято-Успенського монастиря і самої УПЦ (МП). Також він уточнив, що “у ченців завжди є вибір”, маючи на увазі перехід до ПЦУ.
18 березня предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епіфаній заявив, що про закриття монастиря у Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі не йдеться, а богослужбовою мовою буде старослов’янська та українська.
Після чого в УПЦ (МП) заявили, що виселення ченців зі Свято-Успенської Києво-Печерської лаври дає Росії нові аргументи для виправдання своєї агресії проти України.
20 березня Синод УПЦ (МП) закликав президента Володимира Зеленського не допустити заборони церкви, а також залишити духовенство і ченців у Києво-Печерській лаврі.