Київ. 7 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Група народних депутатів пропонує Верховній Раді визначити правові та організаційні засади застосування норм міжнародного гуманітарного права (МГП) в Україні, зокрема щодо поховання загиблих в Україні ворогів.
Відповідний законопроєкт №8268 зареєстрований у парламенті.
Документ пропонує систематизувати діяльність державних органів щодо застосування МГП. Зокрема, ініціатори проєкту закону вважають за необхідне визначити уповноважене міністерство, яке забезпечує формування державної політики у сфері дотримання норм МГП, а також уточнити статус Національного інформаційного бюро.
Водночас законопроєкт передбачає створення інституту Уповноваженого з дотримання міжнародного гуманітарного права.
Народні депутати також пропонують закріпити статус та особливості діяльності тимчасової спеціальної комісії (ТСК) Верховної Ради щодо застосування та дотримання норм міжнародного гуманітарного права. Згідно із законопроєктом, ця ТСК створюється з числа парламентарів не пізніше другої сесії Верховної Ради кожного скликання під час збройного конфлікту і тимчасової окупації.
Мета її діяльності – підготовка документів щодо імплементації МГП, а парламентський контроль за його дотриманням. Повноваження комісії припиняються після завершення збройного конфлікту й тимчасової окупації за рішенням Верховної Ради за поданням голови ВР.
Крім того, у законопроєкті зазначаються особливості поховання ворогів України. Ворогами України пропонується визначати комбатантів та не комбатантів сторони-противника, які померли (загинули) на території України, зокрема перебуваючи в полоні, які не були передані державі, до якої вони належать, у встановленому законом порядку та потребують поховання.
Військовий цвинтар ворогів України пропонується створювати з урахуванням дотримання Україною принципу гуманізму та норм Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року про право померлих на гідні місця поховань, облаштування та утримання яких має забезпечуватися належним чином. Розташування такого цвинтаря, згідно із законопроєктом, має визначатися рішенням Кабінету Міністрів України, як і порядок поховання ворогів України загалом.
Серед авторів законопроєкту – Олександр Бакумов, Марія Мезенцева (обидва із фракції "Слуга народу"), Михайло Цимбалюк (фракція "Батьківщина"), Володимир Арешонков (група "Довіра"), Андрій Осадчук (фракція "Голос").