Навчання в школі: «Репродуктивне здоров’я жінок та дівчат з інвалідністю. Планування сім’ї»

Навчання в школі: «Репродуктивне здоров’я жінок та дівчат з інвалідністю. Планування сім’ї»

У вівторок, 10 жовтня відбулося чергове заняття у школі громадського радника «INCSCHOOL» в рамках проекту «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей», який реалізує громадська організація «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» за підтримки Проєкту USAID«ГОВЕРЛА». Захід проводився в форматі ZOOM-конференції за участі 31 представника з 16 громад Донецької, Закарпатської, Житомирської, Івано-Франківської, Миколаївської, Львівської, Луганської та Тернопільської областей.

Репродуктивне здоров’я жінок, які мають інвалідність,досі є закритою темою. У суспільстві вони сприймаються людьми, позбавленими статевого життя. Дівчата з інвалідністю не отримують необхідної інформації про те, як змінюється організм у ході дорослішання, як користуватися протизаплідними засобами, як планувати створення сім’ї та народження дитини та інші. Коли виникають проблемні питання, дівчатам просто нема до кого звернутися з делікатними темами.

«Коли ми обговорюємо побудову інклюзивного суспільства, ми не можемо уникнути теми репродуктивного і сексуального здоров’я, – вважає лікар – фізіотерапевт Державної реабілітаційної установи «Центр Комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас», експерт Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації з фізіотерапії Марія Кліщенко. – Репродуктивне здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, що дає можливість жінці жити планувати сім’ю та час народження дітей».

Знімок екрана 2023-10-12 223441

На думку Марії Кліщенко, жінкам необхідно знати свої права, підвищувати рівень обізнаності. Центр реабілітації «Донбас» проводить велику роботу у цьому напрямі та приділяє увагу питанням ґендерної рівності, але суспільство досі перебуває у полоні у стереотипів.

Наприклад, чимало людей через релігійні погляди стигматизують тему жіночого сексуального та репродуктивного здоров’я в школі: люди вважають, що акцент треба робити на залякуванні (негативні наслідки від занять сексом), заняття для дівчат і хлопців на ці теми треба проводити окремо та розповідати максимально теоретично без подробиць і прикладів.

Знімок екрана 2023-10-12 224343

Не менш гостро постає проблема дискримінації за статевою ознакою. Медики часто позбавляють жінок із інвалідністю права материнства, забороняють їм народжувати дітей. Натомість є чимало прикладів, коли жінки з інвалідністю народжували здорових дітей. І ці діти надалі ставали успішними людьми.

Знімок екрана 2023-10-12 224215

У ході навчання йшлося про те, що Україна живе в умовах війни, кількість людей, які отримують інвалідність, постійно збільшується. Для збереження держави сьогодні потрібна робота над поліпшенням демографічної ситуації та створенням умов, що дозволяють реалізуватися кожному.

На жаль, у нашому суспільстві люди з інвалідністю і зараз продовжують страждати від високого рівня бідності, змушені жити в умовах, які негативно позначаються на стані здоров’я.

На окремий розгляд заслуговує доступність медичних послуг. У ході заняття на цьому зупинялися різні експерти. Непристосованими можуть бути не тільки лікарні, в медичних кабінетах може не виявитися необхідного обладнання, що дозволяє пройти огляд того ж гінеколога.

Знімок екрана 2023-10-12 224623

Для збереження здоров’я жінки, необхідність щорічних медичних оглядів– це аксіома. Однак архітектурні бар’єри позбавляють жінок в інвалідних візках відвідувати медиків.

Але ж ситуацію змінити можна і потрібно. Для цього і проводиться навчання громадських радників. Вже найближчим часом в громадах з’являться обізнані фахівці – адвокати надання соціальних послуг. Надалі підготовлені громадські радники зможуть координувати свої дії між собою та працювати, як мережа, яка здатна представляти інтереси вразливих та малозабезпечених прошарків суспільства.

***

Цей захід проводиться Громадською організацією «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» в рамках проєкту «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

administrator

Related Articles