НКРЕКП перенесла питання щодо узгодження умов експорту е/е до Словаччини за відсутності проєкту угоди між "Укренерго" та SEPS

Київ. 4 травня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), перенесла розгляд питання щодо узгодження договору про умови проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину Україна-Словаччина, який дозволив би розблокувати експорт української електроенергії.

“Сьогодні на засіданні Регулятор мав погодити проєкт договору про проведення аукціонів між Україною та Словаччиною для якнайшвидшого відновлення експорту української електроенергії. Але наразі НЕК “Укренерго” не надала НКРЕКП договір, погоджений зі словацькою стороною”, – сказав на засіданні регулятора в четвер його голова Костянтин Ущаповський.

Згідно з повідомленням НКРЕКП, договір, зокрема, передбачав порядок розподілу доходів від продажу міждержавного перетину між двома системними операторами.

Там пояснили, що згідно з ч. 3 ст. 43 закону, оператор системи передачі погоджує із зацікавленими операторами енергосистем суміжних держав порядок розподілу доходів від управління обмеженнями та погоджує його з регулятором.

За словами Ущаповського, регулятор вжив усіх необхідних кроків для відновлення експорту електроенергії, зокрема, ініціював низку онлайн зустрічей із європейськими партнерами, на яких було досягнуто домовленості про підготовку спільного документа, який він планував затвердити на сьогоднішньому засіданні.

За його підрахунками, Україна щодня недоотримує близько 20 млн грн від експорту електроенергії до Словаччини (на ринку припускають, що до цієї суми включаються, зокрема, також оплачувані обмеження ВДЕ в разі профіциту е/е – ЕР).

Водночас радник голови правління “Укренерго” Андрій Немировський, присутній на засіданні НКРЕКП, зазначив, що 3 травня НЕК на прохання словацького оператора системи передачі SEPS надала регулятору проєкт договору для попереднього узгодження.

“SEPS у листі “Укренерго” пояснив, що зазвичай процедура узгодження з їхнього боку триває два-три тижні, але з огляду на ситуацію, вони спробують це зробити за два-три робочі дні. Він попросив, щоб НКРЕКП попередньо погодила текст договору, який почне узгоджувати словацька сторона”, – описав ситуацію Немировський, зазначивши, що таке прохання надійшло від SEPS для економії часу, щоб потім не розпочинати тривалу процедуру узгодження знову, якщо в НКРЕКП виникнуть зауваження до вже узгодженого договору.

За його словами, словацький оператор розраховував отримати погоджений НКРЕКП проєкт договору до 8 травня, і “після цього вони беруть кілька днів на своє узгодження”.

Водночас, як пояснив радник голови правління НЕК, учора словацька сторона виявила бажання внести певні корективи в раніше наданий на погодження договір.

“Сьогодні, якщо ми отримаємо від словацьких колег відкоригований текст договору, одразу надішлемо регулятору. Ми робимо все від нас залежне, щоб якнайшвидше вирішити питання відновлення експорту”, – наголосив Немировський.

Як повідомлялося, експорт до Словаччини, що тривав із 17 до 21 квітня, було припинено через позицію словацького оператора системи передачі, якого не влаштувало, що аукціони з розподілу потужності перетину “Укренерго” провело на пів години раніше.

Експерти на ринку припускають, що словацька сторона наполягає на поділі доходів від продажу перетину, для чого необхідно проводити аукціони спільно. Перетин до Словаччини був єдиним оплачуваним трейдерами і за чотири дні приніс “Укренерго” близько 17 млн грн.

Після припинення експорту почалося відпрацювання угоди зі словацьким оператором, яка б дала змогу його розблокувати. Очікувалося, що “Укренерго” передасть її на затвердження національного енергорегулятора НКРЕКП на початку травня. Це буде оперативний захід для організації експорту до Словаччини, але загалом для його здійснення до Європи необхідно ухвалити низку нормативних і законодавчих актів, що дають змогу організувати аукціони з розподілу потужності перетину за європейськими правилами, над чим наразі також працюють “Укренерго”, Міненерго, НКРЕКП.

Водночас директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко вважає, що Україні доведеться в літній пік споживання імпортувати приблизно 1 ГВт потужності, а також запускати в роботу додаткові блоки теплоелектростанцій, що працюють на газі, щоб покрити дефіцит потужності, що виникає через вихід АЕС у ремонт.

“Упевнений, без дуже значних зусиль ми, найімовірніше, не уникнемо відключень е/е у другій половині липня і в серпні. На жаль, час для ремонту атомних станцій під час паводку, який триває з лютого і за три-чотири тижні буде завершуватися, втрачено. Тоді, коли “Укргідроенерго” мало змогу постачати українцям електрику, атомні блоки не було виведено у ремонт, у підсумку буде виведено влітку. Це означає, що літній пік споживання, а це трапляється в липні і серпні обов’язково, практично нічим покривати”, – сказав Харченко під час брифінгу в медіа-центрі в Києві 4 травня.

На ринку зазначають, що в середині літа через ремонти заплановано роботу лише 4 із 9 доступних Україні енергоблоків АЕС.

administrator

Related Articles