Київ. 15 грудня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Окупність кредитних проєктів з розвитку локальної “зеленої” генерації може становити три-шість років, вважає заступник голови правління Ощадбанку Юрій Каціон.
“Окупність проєктів локальної генерації може становити три-чотири роки для невеликих установок, наприклад встановлених для власного споживання сонячних панелей на дахах великої площі. Для біогазових заводів, що будуються на полігонах побутових відходів, цей термін може становити 4,5-6 років”, – сказав Каціон під час виступу на Energy Security Dialogue від DiXi Group, слова якого наведено в повідомленні пресслужби банку.
За його словами, Ощад отримує багато запитів від муніципалітетів і бізнесу щодо інвестування в розбудову локальної генерації. Ці запити базуються на досвіді тривалих перерв у тепло- та електропостачанні протягом попереднього осінньо-зимового періоду, подальших військових загрозах і зростаючій потребі в екологічності джерел енергопостачання, яка відповідає, в тому числі, європейському вибору України.
Водночас він зазначив, що Ощад готовий запропонувати для таких інвестиційних проєктів фінансування у валюті значно дешевше, ніж міжнародні фінансові інституції та іноземні банки, які включатимуть у вартість кредитного продукту військові ризики.
“Вартість фінансування від Ощаду у великих інвестиційних проєктах коливатиметься залежно від оцінки рівня ризику кожного конкретного проєкту й позичальника, але можна розраховувати на середні ставки в межах 7% у доларах та 6% у євро станом на грудень 2023 року. Інші інструменти, що пропонує Ощад, насамперед державні програми підтримки, можуть значно здешевити такий інвестиційний проєкт”, – наголосив Каціон.
Топменеджер додав, що досвід приватного бізнесу доводить практичну успішність і окупність проєктів “зеленої” генерації і для самозабезпечення, і як бізнес-модель.
Водночас банкір висловив переконання, що основну роль у розбудові децентралізованої генерації, окрім приватного бізнесу, під час війни та в післявоєнній Україні відіграватимуть саме муніципалітети. Для них цей напрям розвитку вирішить одразу чотири ключові завдання: енергозабезпечення для мешканців та об’єктів соціальної сфери, зниження витрат на тепло- та електропостачання, покращення місцевої екології та можливість отримання додаткових доходів.
За словами Каціона, протягом останніх шести років Ощад профінансував приблизно 760 проєктів для муніципалітетів на загальну суму понад 7,7 млрд грн, багато з яких стосувалися енергоефективності, енергозбереження та “зеленої” енергетики.