Онлайн – безпека для волонтерів: поради від незалежної експертки

Онлайн – безпека для волонтерів: поради від незалежної експертки

Онлайн-безпека дуже важлива, особливо для волонтерів, які проводять збори донатів, благодійні аукціони та різні заходи для допомоги іншим. Часто – саме волонтери стають жертвами шахрайських дій та схем. Які кроки потрібно зробити, щоб  убезпечити себе і свої персональні дані? Порадами поділиласяАнастасія Апетик –  незалежна експертка із онлайн-безпеки під час  ефіру «Онлайн-безпека для волонтерів», який проводила команда КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”.

Олександр Гуляєв голова ГО Центр молоді Чернівців (2)

Онлайн безпека стосується кожного, адже  в один момент ви можете прокинутися і виявити, що ваші банківські рахунки – пусті. Зараз шахраї мають багато схем, коли створюють псевдоресурси і збирають із людей дані та кошти. Є тенденція, що шахраї зламують акаунти, волонтерів, громадських активістів.

– Якщо ми говоримо про онлайн-безпеку, і ви хочете подбати в своїй організації про вашу безпеку вам потрібно зробити цифровий аудит – це типу діагностика сильних і слабких сторін, – одразу радить Анастасія Апетик.

Найслабшою ланкою в онлайн-безпеці є людина. Якщо ви публічна особа і  ваш номер телефону підв’язаний до банківської картки, ви його постійно публікуєте у соціальних мережах, то пам’ятайте, ви – в зоні ризику. Рекомендація: для банківського обслуговування краще мати окремий номер телефону, тоді ризики потрапити під приціл шахраїв мінімальні.

Не використовуйте всюди однакові паролі, а також найпростіші паролі. Пароль 1111 – найпоширеніший у світі, і його можна зламати миттєво. Як захистити свою пошту? Надійний пароль має складатися від 16 символів. Паролі мають бути різними: до кожного акаунту різний пароль. Періодично змінюйте паролі. Оновлюйте їх хоча б раз на пів року, а найкраще це робити кожні три місяці. Не слід вводити логіни й паролі в громадських місцях, де встановлено відеоспостереження. Якщо ви заходили в свій акаунт із чужого пристрою, змініть після цього пароль. Найкраще паролі зберігати в менеджерах пароля. Ось один із менеджерів паролів, який можна використовувати.

Відкритий Wi-Fi – несе загрозу для перехоплення ваших особистих даних. Як убезпечити себе? Користуватися VPN.

Двофакторна аутентифікація

Встановіть двофакторну автентифікацію. Це буде додатковим захистом доступу до гаджета чи комп’ютера. Щоб отримати доступ, користувач чи користувачка матимуть надати більше, ніж один «доказ механізму аутентифікації». Це можуть бути:

  • Особливі знання: інформація, яку знає тільки та чи інша людина. Наприклад, пін-код чи пароль;
  • Володіння: річ, якою може володіти тільки та чи інша людина або юридична особа. Наприклад, електронна або магнітна карта, токен, флеш-пам’ять.

Месенджери

Месенджери також мають різний рівень безпеки, і нині найменш захищеними вважається Viber. Найбільш захищеними поміж тими, що популярні в Україні, є Telegram, Signal, WhatsApp. Але документи та інші важливі файли краще  надсилати   електронною поштою чи передавати у інший захищений спосіб.

– Потрібно мати різні канали зв’язку й альтернативні месенджери, а не користуватися завжди одним месенджером, адже в один момент месенджер може перестати працювати і комунікація буде зупинена, – наголошує Анастасія.

Де шукати допомогу волонтерам в сфері онлайн-безпеки?  

Якщо ж вашу приватність таки порушено і ваша електронна пошта, номер телефону, документи, які посвідчують особу, потрапили у відкритий доступ, згадайте правило – «Зафіксувати та Повідомити». Фіксуйте витік ваших даних та заявіть про це в кіберполіцію.

А якщо ваші дані хтось опублікував у соціальній мережі без вашого дозволу, тоді необхідно подати скаргу на користувача та публікацію, у якій розголошуються ваші персональні дані. У кожній із соціальних мереж є своя механіка скарги.  Головне не мовчати і комунікувати. Повідомити про те, що сталося.

 Платформи, де можна отримати інформацію, щодо онлайн-безпеки

NADIYNO: гаряча лінія з цифрової безпеки

 Дія.Освіта. Безкоштовний курс із цифрової грамотності

Як? Практичні поради з цифрової безпеки

МІНЗМІН

Матеріал підготовлено в рамках Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини, що втілюється в межах проєкту «Соціальне замовлення Кіровоградщини», який реалізує КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.

administrator

Related Articles