Підтримуючи Україну, Японія застосовує обмеження щодо рф

Ніякі відшкодування і сатисфакція РФ не повернуть загиблих мирних мешканців і воїнів, які змушені стати на захист своєї країни від агресора, а також зруйновного життя мільйонів українців. Водночас відновлення справедливості вимагає того, щоб агресор поніс відповідальність за завдане Україні горе і відшкодував збитки за колосальні руйнування та понівечені долі українців.

Експертний центр з прав людини підготував ряд статей про національні та міжнародні санкційні механізми. В даній статті юрист організації Олена Темченко ознайомить з санкційною політикою Японії щодо рф у зв’язку з агресією проти України.

Японія підтримує Україну і засуджує агресію рф проти нашої країни.  Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда назвав напад на Україну дестабілізацією міжнародного порядку. Він сказав, що має панувати закон, а не силовий примус. «Вторгнення Росії в Україну є дією, яка порушує філософію та принципи Статуту ООН. (…) З цим ніколи не можна погоджуватися», — оцінив Кіcіда.

Підтримуючи Україну, Японія ввела секторальні обмеження проти рф, зокрема заморозила активи російських фізичних осіб, ввела заборону на експорт певної групи товарів тощо.

За інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у Японії наразі накладено санкції  щодо 1022 фізичних осіб, з них щодо 960 осіб –  з 24.02.2022 року. З  534 юридичних осіб, які перебувають під санкціями Японії,  518 компанії  – з 2022 року. Серед них не лише російські, а й ті, які сприяють агресору у війні проти України.

518 юридичних осіб, щодо яких застосовано санкції США з початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну, належати до різних сфер, таких як:

  • промисловості – 334 компаній;
  • логістики – 3;
  • комунікації – 5;
  • банків та установ – 21;
  • енергетики та природних ресурсів – 3;
  • громадських та військових формувань – 3;
  • науки та освіти – 101;
  • влади -14 та ін.

В поточному році Японія продовжує політику обмежень проти рф. Зокрема у квітні 2023 року Уряд Японії запроваджує 19 пакет санкцій, який спрямований на зменшення спроможності росії розвивати авіаційний потенціал, адже саме перевага в авіації є однією з причин для тривалості збройного конфлікту в Україні.   Відповідно до цього пакета з квітня японським компаніям заборонено поставляти в Росію:

  • сталь і сталеві вироби;
  • алюміній та алюмінієві вироби;
  • гідравлічні екскаватори, бульдозери та іншу будівельну техніку;
  • авіаційні двигуни;
  • електрообладнання і його компоненти, зокрема радіоапаратуру для навігації, електрогенератори та т. п.;
  • літаки, БПЛА і космічні апарати, а також запчастини для них;
  • оптичне, фотографічне, вимірювальне обладнання та деталі до нього;
  • всі іграшки й масштабні моделі.

За результатами Саміту «Групи семи» (19-21.05.2023, м.Хірошіма) Уряд Японії приймає рішення про прийняття  наступного потужного пакета санкцій, запровадженого з початку широкомасштабного вторгнення рф. Було проголошено про заходи відповідно до Закону про валюту і зовнішню торгівлю щодо ситуації навколо України, якими розширює встановлені обмеження.

«З огляду на поточну міжнародну ситуацію навколо України та з метою сприяння міжнародним зусиллям для досягнення міжнародного миру, спрямованих на розв’язання проблеми, відповідно до заходів, вжитих іншими великими країнами, Уряд Японії запровадив наступні заходи, передбачені Законом про іноземну валюту та зовнішню торгівлю, на основі домовленостей Кабінету Міністрів про «заморожування активів фізичних та юридичних осіб російської федерації та інші заходи від 26 травня 2023 року» – йдеться щодо зазначеного Закону на сайті Міністерства закордонних справ Японії.

Поглиблені секторальні санкції:

  • заходи щодо замороження активів 17 фізичних та 78 юридичних осіб, які вважаються причетними до спроби анексії АР Крим та міста Севастополя чи дестабілізації на сході України, а також 7 колаборантів, які брали безпосередню участь у незаконних діях рф з т.зв. «приєднання» тимчасово окупованих територій України до росії;
  • обмеження платежів – введення системи дозволів до платежів тощо фізичним та юридичним особам, визначеним МЗС;
  • обмеження на операції з капіталом – системи дозволів до операцій з капіталом (договорів депозиту, трасту та грошової позики) з фізичними та юридичними особами, визначеними МЗС;
  • заборона на експорт до окремих суб’єктів та товарів, які можуть сприяти збільшенню промислового потенціалу росії;
  • заборона на надання послуг російській федерації, зокрема додатково вводиться заборона на надання архітектурних та інженерних послуг.

Японія підтримує санкційну політику країн G7, узгоджує свої рішення зі світовими лідерами. Так, під час саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва у Сан-Франциско 17 листопада 2023 року прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда та президент США Джо Байден домовилися про продовження жорстких санкцій проти РФ і рішучу підтримку України.

Довідково:

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (helsinki.org.ua).

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ЕЦПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

administrator

Related Articles