Половина членів AmCham зазнала збитків через війну, але лише 15% думають про компенсацію – опитування

Київ. 20 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Повністю функціонують через 15 місяців після початку повномасштабної війни 84% компаній – членів Американської торговельної палати (AmCham), водночас 49% зазнали збитків різних розмірів, але лише 15% розглядають можливість вимагати компенсацію за прямі (фізичні) збитки або втрачену вигоду, свідчать дані опитування AmCham.

Згідно з ними, серед тих компаній, які повідомили про пошкодження активів, 27% мають незначні ушкодження, 22% – значні, які потребують суттєвого відновлення.

Зокрема, 30% зазнали менше ніж $1 млн збитків, 22% втратили від $1 млн до $10 млн, 14% – від $10 млн до $50 млн, 3% – від $50 млн до $100 млн, 1% зазнав втрат на понад $100 млн.

Крім того, частина активів 19% компаній досі перебуває під окупацією, ще у 5% активи були на окупованих територіях, але вже звільнені.

Зазначено також, що у 32% компаній є загиблі співробітники, у 27% – поранені.

Щодо компенсацій 53% не планують звертатися з такими вимогами, 32% ще не прийняли рішення, і лише 15% розглядають таку можливість.

Зазначено, що найпоширенішою стратегією є очікування створення механізму конфіскації російських активів (24%) або відмова від планування такої компенсації (27%).

В AmCham вважають, що основні причини таких низьких показників полягають в обсязі збитків, складнощах процесу, невизначеності результатів відшкодування та високих витрат на процес.

У палаті констатували, що наразі компаніям доводиться відшкодовувати збитки й пошкодження, заподіяні війною, за власні ресурси.

Представники бізнесу ідентифікували такі основні труднощі в процесі компенсації: нечітка правова стратегія примусового виконання (48%), надто тривала процедура судового розгляду та примусового виконання (40%), суттєві витрати, пов’язані з процесом судового розгляду (27%), відсутність досвіду ведення судового процесу в неукраїнських юрисдикціях (21%) та недоліки методології оцінки в Україні (19%).

“Більшість бізнесів в Україні не планують звертатися по відшкодування збитків, доки не будуть створені відповідні механізми компенсації. Важливо розробити ці чіткі механізми та втілити їх у життя”, – прокоментував результати президент AmCham Андрій Гундер.

Говорячи про відновлення України, 74% компаній планують створити робочі місця для українців у наявних проєктах, 63% мають намір інвестувати в нові проєкти/заводи/потужності, 47% готові надати свою експертизу або технічну допомогу уряду України.

В опитуванні взяли участь 102 керівники і топменеджери компаній – членів AmCham. Опитування проводили в період із 30 травня до 12 червня 2023 року.

Американська торговельна палата в Україні є однією з впливових міжнародних бізнес-асоціацій, створена 1992 року. Її членами є понад 600 компаній.

administrator

Related Articles