Варшава. 19 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький запевнив у середу, що Варшава не має наміру відкривати кордони для сільгосппродукції з України.
“Ми бережемо наше сільське господарство, тому не відкриваємо кордони для сільськогосподарських товарів з України”, – наводить у середу його слова Польське радіо.
“Війна в Україні справляє дедалі серйозніший вплив на аграрний ринок, і це негативно позначається на поляках, тому ми запровадили ембарго на товари з України”, – сказав Моравецький.
Він визнав, що “через кілька місяців ЄС має намір знову відкрити кордони для ввезення зерна з України”.
“Ми на це не згодні, ми не відкриємо кордони й не допустимо дестабілізації нашої економіки. Ми зобов’язані захищати польські інтереси й наше сільське господарство”, – наголосив прем’єр-міністр Польщі.
Польща, Угорщина, Словаччина, Болгарія і Румунія за згодою з Єврокомісією (ЄК) з 2 травня заборонили імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України.
Проблеми у сільгоспвиробників із низки країн Європи, пов’язані з надлишком українського зерна та іншої сільгосппродукції на ринках країн Східної Європи, виникли в перші місяці 2023 року. Великою мірою їх спровокувало тимчасове скасування з боку ЄС митних зборів на імпорт зерна та олійних культур з України. У зв’язку з цим заходом Брюсселя імпорт агропродукції з України в прикордонні держави істотно зріс.
Українська продукція, зокрема зерно, соняшник, яйця, м’ясо птиці, цукор, яблука і яблучний сік, ягоди, борошно, мед і макарони, в безпрецедентних кількостях почала осідати на прилавках у цих країнах, що призвело до різкого падіння цін і сильно вдарило по фермерах у цих країнах.
Тим часом, як заявила перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки і торгівлі Юлія Свириденко в середу на зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА), Україна категорично проти продовження Євросоюзом дискримінаційної заборони на постачання низки агротоварів у Польщу, Угорщину, Словаччину, Болгарію та Румунію після 15 вересня.
За її словами, заборона експорту пшениці, ячменю, ріпаку та насіння соняшнику до зазначених п’яти країн є “дискримінаційною з боку найближчих сусідів, особливо коли Україна має ворога на морі”.
Відповідаючи на запитання про те, що буде, якщо заборону все-таки продовжать, перша віцепрем’єр заявила, що в такому разі Україна буде змушена розглянути дзеркальні заходи.
“Не хотілося б уголос говорити і вважати, що це реалістичний крок, але думаємо, що деякі дзеркальні заходи можуть бути застосовані”, – сказала Свириденко.