Київ. 26 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – У Варшаві хотіли б, щоб питання про надлишковий імпорт сільськогосподарської продукції з України вирішували через угоду з Європейською Комісією (ЄК), інакше Польща не відмовиться від уже запроваджених захисних заходів, сказав міністр сільського господарства Роберт Телус.
“Польща в ситуації з надлишковим імпортом зерна з України розраховує на угоду з ЄК. Якщо її не буде, то країна не відмовиться від запровадженої блокади на продукцію з України”, – сказав він в ефірі Польського радіо в середу.
Крім того, за словами міністра, він очікує якнайшвидшої згоди ЄК на фінансову допомогу для сільгоспвиробників.
“Наскільки швидко, я не знаю, але я хотів би бачити хорошу угоду, і для мене це головне. Це означає, що необхідно виробити такі механізми, які працювали б роками, а не лише зараз”, – сказав Телус.
“Ідеться не тільки про те, щоб розв’язати проблему зараз, а і про те, щоб ми мали інструменти для запобігання повторенню ситуації, щоб польський фермер міг бути впевненим, що продукція не наповнить наш ринок і не дестабілізує його, як раніше”, – наголосив міністр сільського господарства.
Напередодні в Люксембурзі відбулися переговори між ЄК і п’ятьма державами-членами ЄС – Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною.
“Пропозиція комісії полягає в тому, щоб запровадити тимчасову заборону на імпорт не для всього Європейського Союзу, а для цих п’яти прикордонних країн на п’ять чутливих продуктів: кукурудзу, пшеницю, ріпак, соняшник і соняшникову олію”, – пояснив член ЄК, який курирує питання сільського господарства, Януш Войцеховський.
Водночас, зазначив він, Польща ініціювала, і чотири інші країни разом із нею запропонували ще вісім продуктів, включно з медом, цукром, птицею, молочною продукцією. За його словами, ці продукти не мають такого впливу на ринок, як п’ять запропонованих ЄК, на які припадає 90% імпорту з України. А вісім інших становлять менше ніж 10%.
Член ЄК повторив, що сторони близькі до угоди щодо п’яти продуктів.