Особливістю проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні та Уряду Канади, є гнучкість та створення можливостей. Стати частиною спільноти організацій, які стикаються зі схожими викликами, взаємодіяти і вчитися у представників/-ць організацій Мережі правового розвитку, мережуватися зі спільнотою громадських радників/-ць, дізнатися про досвід та підходи інших правозахисних організацій.
«Цей проєкт концентрується на посиленні саме тих моментів, які надважливі для інституційної сталості, розвитку стійкості цих організацій. Це гра в довгу, адже ми створюємо спільноту невеликих громадських організацій, які думають не тільки про те, як вони працюють у своїх громадах, а й як можуть через взаємодію порушувати спільні болючі питання. Вони висловлюють запит на спільну адвокацію, конкретні навчальні програми, особливо для підвищення компетенції їхніх юристів і параюристів, аби забезпечити якість. Тому починаємо говорити про певні стандарти надання сервісу і взаємодії», — зазначає програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.
Асоціація громадських радників, зареєстрована 2019 року, є великою мережевою організацією, до якої входять небайдужі українці та українки. Вони готові постійно вчитися, аби допомагати жителям громад вирішувати проблеми, здійснюють консультування та перенаправлення. Як учасниця проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», громадська організація отримала можливість взяти участь у конкурсі на мінігрантову підтримку, який оголосила ПРООН. Асоціація постійно шукає нові форми правопросвітництва, тож вирішила реалізувати одну із них в ініціативі «Геймінговий підхід у громадянській освіті — рушій підвищення правової свідомості громадян». Для спільноти громадських радників це новий напрям і досвід, який дасть змогу розширити доступні їм інструменти правової просвіти.
«Реалізація нашого задуму проходить у кілька етапів, — розповідає Галина Федюра. — Ми проаналізували ті запити, з якими до нас найчастіше звертаються представники цільової аудиторії. Зібрали комплекс питань і розділили його на блоки. Після того, як основний механізм буде готовий, проведемо навчання для тих, хто безпосередньо в громадах випробовуватиме цю гру. Наразі вже відгукнулося більше людей, ніж ми планували від початку. До розробки гри залучена сертифікована ігропрактик Ольга Ігнатьєва, яка навчалася в українській академії гри. Адже вона розуміє правильність механізмів, логічність і неодноразово досліджувала процес створення ігор».
Розробники планують в ігровий спосіб надати можливість учасникам та учасницям отримати досвід і відчуття, які мають, наприклад, ВПО у різних ситуаціях. Ці обставини є в реальності, але цілком імовірно, що в інший спосіб учасники їх не змогли б переосмислити. Гра допоможе змінити позицію і стати свідомішими. Після апробації у вересні заплановано розповсюдити гру для ширшого застосування.
Подібний досвід зі створення правопросвітньої гри кілька років тому мала одна з організацій Мережі правового розвитку ГО «Місцевий ініціативний центр» (м. Червоноград, Львівська область). Її практичне впровадження показало високу зацікавленість і затребуваність у молоді та спільноті громадських активістів.
«Ми розуміємо, що для підсилення громадських радників і загалом громад у вирішенні правових проблем, ми потребуємо певних методів. Можливість скористатися такою грою — один зі шляхів, який допоможе поширити правову культуру», — зазначає голова асоціації громадських радників України Ганна Ілащук.
Гра може стати продовженням вже наявних напрацювань до геймінгового підходу, які є в Україні. Якщо розробити гру в одному епізоді, то в майбутньому можна створити ще декілька. Тобто гра може бути модернізована залежно від блоків правових питань, які її наповнюють.
«Із наступних кроків, які ми запланували у проєкті, — наповнення гри змістом, робота над її алгоритмами, апробація у спільноті Громадських радників, а згодом навчання тренерів, розроблення детальної інструкції, і, звісно, проведення презентації гри», — говорить Галина Федюра.
Ще одним форматом взаємодії поділилися громадські радниці Марина Царапаєва (Семенівська громада, Житомирська область) та Наталя Горвасюк (Сторожинецька громада, Чернівецька область).
«У тандемі “людина — громадський радник — юрист” розбираємо проблему і шукаємо шляхи вирішення, перетворюючи це в успішну практику або свого роду кейс. Саме зараз у розпалі робота з людьми. Ми спілкуємося з місцевими жителями, і часто виникають запитання, які не потребують юридичної фахової допомоги. Тут достатньо наших знань, наприклад, написати письмове звернення і визначити орган виконавчої влади, який може вирішити проблему. Є в роботі й кейси, де потрібна саме юридична допомога, адже моїх знань уже тут недостатньо. Ми співпрацюємо з юристами Мережі правового розвитку, які допомагають розібратися у тонкощах законодавства», — розповідає Марина Царапаєва.
Громадська радниця Наталя Горвасюк, яка працює у Сторожинецькій громаді Чернівецької області розповідає про успішний приклад співпраці щодо приватизації земельної ділянки, яку жителька громади не могла вирішити більше трьох років. Завдяки юристу Михайлу Бардину з’ясувалося, що є помилки, допущені іншими організаціями, які займалися сусідськими ділянками і їх приватизацією. За підсумками консультації юриста, земельна ділянка жінки отримала кадастровий номер і клієнтка успішно завершила процес приватизації.
Для довідки
Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.