Київ. 10 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – На міжвідомчій координаційній раді презентовано сім пріоритетних проєктів Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ідеться в повідомленні пресслужби уряду.
Зазначається, що під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та за участі першої леді Олени Зеленської відбулося розширене засідання міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Росії проти України.
“Магістральним напрямом є створення сервісів у громадах. Вони максимально наближені до громадян, тому зможуть ефективно сприяти їхній адаптації та соціалізації. Не менш важливою є роль обласних адміністрацій. Дуже важливо й надалі будувати мережу сервісів та послуг, які будуть реалізовувати нашу програму ментального здоров’я”, – наводить слова Шмигаля пресслужба.
Зазначається, що, зі свого боку, уряд розпочав реформу медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій.
У свою чергу перша леді наголосила, що отримати результат, відчутний для людини, можна лише завдяки спільним діям, адже компонент ментального здоров’я – повсюдний і однаково важливий і в освітній сфері, і в соціальній, і в секторі безпеки та оборони, і в галузі культури.
У зв’язку з чим члени міжвідомчої координаційної ради на засіданні ознайомилися із сімома пріоритетними проєктами Всеукраїнської програми ментального здоров’я від МОЗ, Міноборони, Мінветеранів, Мінсоцполітики, Міносвіти, МВС та Мінспорту.
“За підсумками засідання відповідним міністерствам дано завдання затвердити концепції пріоритетних проєктів та плани їх впровадження. А також МКІП, Мінцфири, Мінреінтеграції, Мінекономіки та Мін’юсту – розробити й представити пріоритетні галузеві проєкти на наступному засіданні Міжвідомчої координаційної ради”, – ідеться в повідомленні.
Згідно з повідомленням пресслужби Мінветеранів, міністр Юлія Лапутіна на засіданні презентувала проєкт відомства “Перехід від військової служби до цивільного життя (в частині психічної допомоги)”.
“Вона зазначила, що перед пораненими, військовими, ветеранами, їхніми сім’ями постають різні потреби у наданні психологічної допомоги в процесі переходу від військової служби до цивільного життя. Тому Мінветеранів планує забезпечити надання такої допомоги через працюючу мережу медзакладів та дієвий механізм надання послуги через Інститут помічника ветерана з урахуванням принципу “Рівний – Рівному”, – йдеться в повідомленні.
У Мінветеранів розраховують вийти на показник понад 50 тис. відповідних послуг щорічно.
У свою чергу у МВС зазначають, що відомство має напрацьований алгоритм надання екстреної психологічної допомоги постраждалим від російської агресії.
“Розуміючи важливість цих напрацювань, ми посилили профільний блок у МВС, створивши окреме Управління психологічного забезпечення. Тому що важливо зібрати фахівців, які розуміють специфіку завдання та знають шляхи подолання проблем. Але працювати над цим потрібно почати вже зараз. Ми обговорюємо алгоритми, які мають бути створені. У нас такий алгоритм роботи на місці подій у системі МВС вже є”, – наводить слова міністра Ігоря Клименка пресслужба.
Також зазначається, що в ДСНС та Нацполіції працюють 500 психологів, 55% з яких уже пройшли відповідні навчання у сфері ментального здоров’я.
Зокрема, Мінкультури заявило, що активно сприяє інформаційному супроводу Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” та працює над втіленням проєкту “Мистецтво допомагати”.
Крім того, під час засідання інші міністерства також презентували свої проєкти в цьому напрямі.
Так, у Міноборони заявили, що зосередяться на психічному відновленні військовослужбовців та членів їхніх родин, звільнених із полону, зокрема, шляхом створення спеціалізованих центрів; Мінсоцполітики планує створити “Центри життєстійкості”, орієнтовані на психосоціальну підтримку мешканців громад, спеціалістів першої лінії контакту, волонтерів; МОЗ забезпечуватиме доступність послуги з відновлення психічного здоров’я на первинній та вторинній ланці медицини через сімейних лікарів; Міносвіти формуватиме навички психічної стійкості на всіх рівнях освіти, від дошкільної до вищої, а також трансформуватиме психологічну службу в системі освіти; Мінспорту через платформу “СпівДія” забезпечуватиме послугу психологічної підтримки дорослих, дітей та підлітків.
“В Україні також планується створити Центри підтримки цивільного населення. Вони мають на меті забезпечити ефективні взаємодії та координацію з органами виконавчої влади, правоохоронними та іншими державними структурами, місцевим самоврядуванням, громадськими організаціями та побудувати дієвий механізм адміністрування потреб, ресурсів і послуг”, – йдеться в повідомленні Мінкультури.