Київ. 21 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Верховна Рада у квітні 2023 року може ухвалити у другому читанні законопроєкт №5322 “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках”, що передбачає імплементацію регламенту REMIT в Україні.
Як повідомив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, наразі проєкт закону перебуває у стадії фінального обговорення та доопрацювання.
“Ми у всьому шукаємо баланс, тому в комітеті готові продовжувати працювати, враховувати конструктивні зауваження. Законопроєкт важливий для енергетичних ринків, і нам зі свого боку необхідно фіналізувати цей процес”, – процитовано на сайті слова голови енергокомітету.
Як повідомили в енергокомітеті, на засіданні 15 березня було представлено основні положення законопроєкту №5322, який отримав високу оцінку з боку директора Секретаріату Енергетичного співтовариства Артура Лорковського.
Він, зокрема, засвідчив відповідність законопроєкту міжнародним правилам та практикам, зокрема регламенту REMIT, а також закликав схвалити його у другому читанні вже найближчим часом.
“Законопроєкт №5322 був ретельно проаналізований у Секретаріаті. Я хочу зазначити, що він цілком відповідає вимогам Енергетичного співтовариства. У документі вдалося досягти збалансованої позиції, і ми сподіваємося, що цей варіант працюватиме в Україні. Тому наша рекомендація – ухвалити законопроект якнайшвидше “, – наголосив він.
Як доповнив глава Секретаріату, ухвалення документа – це частина роботи, яку необхідно зробити після синхронізації української енергосистеми з ENTSO-E для відповідності вимогам.
“Це передумова для повноцінної торгівлі на ринках електроенергії з Європейським Союзом”, – сказав Лорковський.
Законопроєкт №5322 визначає низку ключових елементів підвищення прозорості на оптових енергетичних ринках, а саме: впровадження інструментів протидії зловживанням на оптових енергетичних ринках, встановлення заборони маніпулювань та визначення вимог розкриття інсайдерської інформації учасниками ринків.
Крім того, згідно з документом передбачено запровадження зобов’язань для компаній, які організовують торгові операції, повідомляти про підозрілі угоди, а також посилення повноважень Нацкомісії, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг (далі – НКРЕКП) щодо проведення розслідувань зловживань.
“Після ухвалення №5322 у другому читанні, визначення, що таке маніпулювання на оптових енергетичних ринках, існуватиме на рівні закону. Крім того, НКРЕКП затвердить невичерпний список практик, які можуть бути розцінені як маніпулювання або спроба маніпулювання на енергетичних ринках”, у енергокомітеті.
Як повідомлялося, НКРЕКП у грудні 2022 року наполягала на застосуванні великих санкцій до учасників-порушників на ринках електроенергії та природного газу в рамках імплементації Регламенту (ЄС) 1227/2011 про цілісність та прозорість на оптовому та енергетичному ринку (REMIT).
“Наразі триває велика кількість дебатів щодо розміру санкцій, які можуть застосовуватися до учасників ринку, які допустили зловживання. Ми як регулятор наполягаємо на тому, щоб санкція була великою, тому що велика санкція – це превентивний захід, який стримує учасників від порушень”, – наголосила тоді член НКРЕКП Ольга Бабій.
Джерело: https://kompek.rada.gov.ua/news/main_news/74569.html