Регіональний вимір ІПВГ: виклики воєнного часу

Імплементація Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) не обмежується лише національним контекстом, Стандарт ІПВГ 2023 визначає низку вимог, які впливають на регіональний рівень у прямому чи опосередкованому сенсі, визнаючи їх як необхідний крок у реалізації цього стандарту. Саме тому, тема впровадження ІПВГ на регіональному рівні була у центрі обговорення під час панельної дискусії “Впровадження стандарту ІПВГ на  регіональному рівні” в межах конференції, присвяченої 10-ти річчю ІПВГ в Україні.

Важливим етапом у впровадженні стандартів та принципів ІПВГ на регіональному рівні стало  формування майданчику для співпраці на місцевому рівні, який розпочався у 2021 році. Першим кроком стало проведення “Дослідження теоретичних та прикладних аспектів для створення регіональної багатоцільової групи ініціативи прозорості видобувної промисловості” на прикладі Львівської та Харківської областей. В рамках дослідження було проаналізовано міжнародний досвід створення локальних/регіональних багатосторонніх груп ІПВГ; ідентифіковано ключових стейкхолдерів; досліджено та адаптовано положення про регіональну багатосторонню групу  ІПВГ  у Львівській та Харківській областях. Даний документ був підготовлений в рамках проекту «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ).

“Україна є активною учасницею Ініціативи Партнерства «Відкритий Уряд» – в рамках якого,  Уряд,  спільно з інститутами громадянського суспільства, реалізує важливі реформи відкритого урядування. Заходи щодо впровадження ІПВГ були  включені  до всіх Планів дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд. Це був початок нашої роботи на регіональному рівні”- розповіла Вікторія Гнатовська, директорат з питань формування енерго та ресурсоефективної політики Міненерго.

Нагадаємо, що 24 лютого 2021 року Розпорядженням № 149-р КМУ затверджено у План дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2021—2022 роках. 10 травня 2023 року в рамках Тижня Відкритого Уряду відбувся онлайн-захід «Забезпечення розкриття інформації про видобувну галузь в умовах війни та післявоєнного відновлення» за участі представників громадськості, органів місцевого самоврядування, компаній та органів виконавчої влади. 

Пілотна регіональна БГ ІПВГ  була  створена у Львівській області у 2022 році, але на жаль війна змусила поставити на паузу її подальшу діяльність.

“Цю вимушену пазу варто використати як можливість проаналізувати плюси та мінуси та спланувати куди і як рухатися далі”- підкреслила Ірина Куропась, представниця Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини

Про досвід створення регіональної БГ ІПВГ у Львівській області розповів голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита. “Однією з причин ініціювання регіональної багатосторонньої групи ІПВГ є недостатня представленість і участь у процесі прийняття рішень на національному рівні, зокрема в національній  Багатосторонній групі ІПВГ,  регіональних ІГС, органів місцевого самоврядування та регіональної влади, на території яких ведеться видобуток. А це в свою чергу призводить то того що, не завжди враховано усі інтереси та потреби видобувних громад” – акцентував Орест.

“Ми розуміємо виклики і проблеми в роботі обласних військових  адміністрацій, проте саме впровадження стандартів ІПВГ на регіональному рівні та налагодження  відкритого діалогу всіх зацікавлених сторін може бути потужним сигналом для залучення інвестицій у період післявоєнного відновлення”- Вікторія Гнатовська.

Використання інструменту ІПВГ на регіональному рівні, спільна робота зацікавлених сторін сприятиме  покращенню взаєморозумінню між місцевими компаніями і громадами,  відкритому обговоренню  проблем та перспектив розвитку. 

“Бути відкритою та прозорою компанією для громад, де працює Укргазвидобування – це вагомий фактор для нашої ефективної співпраці та, як результат, збільшення видобутку українського газу та наближення країни до енергетичної незалежності. За 3 роки ми побудували справедливу та результативну систему взаємодії з громадами виробничої діяльності, яка будується на принципі прозорості та відповідності міжнародним стандартам EITI. Компанія здійснює системні та чітко обґрунтовані соціальні інвестиції для розвитку громад, регулярно комунікує з представниками органів місцевого самоврядування та місцевим населенням, на сесіях міських та селищних рад звітує щодо виробничих проектів, а також соціально-економічного впливу своєї господарської діяльності у регіонах. Така комплексна робота дає можливість компанії створити міцну платформу для формування сталих довірливих відносин з громадами та стати гарантом соціального та економічного розвитку регіонів, де здійснюється видобуток” – зазначив Віталій Чудак, керівник департаменту земельних відносин та взаємодії з громадами  Укргазвидобуванні

Голова Асоціація «ЕнергоТранспарентність» Ольга Хауляк розкрила екологічні питання Ініціативи щодо забезпечення прозорості, які покладені в оновлений стандарт ІПВГ. Саме екологічні проблеми найчастіше цікавлять мешканців громад, де ведеться видобуток. Вирішення питань локального характеру, зокрема екологічні, мають входити до компетенції таких багатосторонніх груп, адже завдяки такому майданчику громадськість, компанії та влада матимуть змогу домовлятися про співпрацю та доносити людям інформацію про видобуток корисних копалин на місцях, роблячи його більш екологічним, ефективним та інвестиційно привабливим.

“Сподіваємося, що  з 2024 року ми зможемо  відновити нашу роботу на регіональному рівні,  і  маємо надію, що обласні військові адміністрації матимуть  можливість розпочати  роботу щодо впровадження ІПВГ на регіональному рівні. Міністерство енергетики України, Багатостороння група ІПВГ, наші партнери  готові надати будь-яку  підтримку у  практичній роботі із зазначеного питання” – підсумувала Вікторія Гнатовська.

 

В контексті впровадження ІПВГ на регіональному рівні варто наголосити на важливості та актуальності Порталу ІПВГ, публічна частина якого дає можливість  будь-якому користувачу мережі інтернет, отримувати необхідну інформацію в т.ч. у форматі відкритих даних. Аналіз і використання цих даних допомагає громадам приймати ефективні управлінські рішення при стратегічному плануванні розвитку чи повоєнному відновленні. 

В найближчий час на платформі Порталу ІПВГ запланована реалізація калькулятора ренти та енергії, це CivicTech-рішення надасть інструмент для прогнозування надходжень від рентних платежів у бюджети всіх рівнів та буде доступний користувачам Порталу ІПВГ без авторизації. Нагадуємо, що Портал ІПВГ постійно оновлюється та доповнюється функціонал, реагуючи на потреби та вимоги часу. Діяльність проводиться за підтримки проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні», що впроваджується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини, у партнерстві з Директоратом ресурсоефективних трансформацій Міністерства енергетики України.

 

administrator

Related Articles