Київ. 2 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – РФ може погодитися на продовження Стамбульських зернових домовленостей, які дали змогу частково відкрити експорт продукції АПК із трьох українських морських портів, але водночас вимагає врахування “інтересів її сільгоспвиробників”, повідомляють на сайті британського видання The Guardian.
За його даними, Міністерство закордонних справ РФ заявило в середу, що Москва погодиться на продовження угоди щодо продовження експорту української сільгосппродукції через “зерновий коридор”, але лише в тому разі, “якщо буде враховано інтереси її сільгоспвиробників”.
“Російська сторона наголосила, що продовження пакетної угоди щодо зерна можливе лише за умови врахування інтересів російських виробників сільгосппродукції та добрив щодо безперешкодного доступу на світові ринки”, – зазначається в повідомленні The Guardian.
Видання нагадало, що дія нинішньої угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини, закінчується в другій половині березня.
“Україна заявила, що домагатиметься збільшення терміну угоди продовження до року, щоб забезпечити кращі можливості для планування (відправлення суден – ІФ-У), а також хотіла б, щоб в угоду було включено Миколаївський порт. Однак Росія дала зрозуміти, що незадоволена деякими аспектами угоди”, – уточнило The Guardian.
Як повідомлялося, українська бізнес-спільнота напередодні закликала продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи щонайменше на рік, а не на чергові 120 днів, а також долучити до неї Миколаївський морський торговельний порт, спеціалізований морський порт “Ольвія” та інші незадіяні порти й термінали Дніпровсько-Бузького каналу.
Представники українського бізнесу також закликали забезпечити стабільну і своєчасну роботу інспекторів/представників комісії, які діють при СКЦ, для прискорення руху суден з українським зерном і ліквідації черг, а також забезпечити вільне торговельне мореплавство в Чорному морі для України або також запровадити перевірки для російських суден. За їхніми даними, якби рух російських суден у Чорному морі не гальмувався регулярними перевірками, то обсяг перевезення вантажів в Азовському і Чорному морях становив би приблизно 250 млн тонн у 2022 році.
У лютому з таким зверненням до ООН і Туреччини як гарантів виступили міністр закордонних справ Дмитро Кулеба і віцепрем’єр – глава Мінвідновлення Олександр Кубраков.
Як повідомлялося, у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та РФ відбулося підписання двох документів – Чорноморської зернової ініціативи – терміном дії 120 днів зі створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів – “Чорноморська”, “Одеси” та “Південного”.
Росія незадовго до продовження “зернової ініціативи”, наприкінці жовтня, заявила про вихід із неї, через що тимчасово рух суден було призупинено. Однак потім продовження все ж відбулося – з 19 листопада на чергові 120 днів, хоча Україна пропонувала безстрокове продовження.
Станом на початок березня 2023 року в рамках “зернової ініціативи” з України було вивезено близько 22,7 млн тонн зерна та іншої агропродукції.
Джерело: https://www.theguardian.com/world/live/2023/mar/01/russia-ukraine-war-live-finland-mps-to-vote-on-nato-bid-blinken-warns-central-asia-against-ignoring-russian-aggression?page=with:block-63ff5ddb8f08aa11751d1d0b#block-63ff5ddb8f08aa11751d1d0b