Київ. 7 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Невдачі західних санкцій проти постачання компонентів озброєнь до Ірану, ймовірно, сприяли тому, що РФ змогла обійти західні санкції та придбати компоненти для бойових безпілотних літальних апаратів за допомогою військової співпраці з Іраном, йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW) за 6 лютого.
"Офіційні особи США заявили 5 лютого, що Росія та Іран просувають плани з будівництва іранського заводу з виробництва безпілотних літальних апаратів на території Росії, другого такого міжнародного іранського заводу з виробництва безпілотних літальних апаратів. Іран відкрив завод із виробництва дронів у Таджикистані – державі-члені Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) та кандидата на вступ до Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) – у травні 2022 року", – йдеться у повідомленні.
Аналітики зазначають, що РФ може використовувати економічні зв’язки з Таджикистаном через ОДКБ та ЄАЕС для отримання компонентів або закупівлі готових дронів для використання у війні проти України в обхід міжнародних санкцій.
Також британська слідча група Conflict Armament Research (CAR) повідомила в листопаді 2022 року, що 82% іранських безпілотників Shahed-131, Shahed-136 і Mohajer-6, збитих в Україні, були оснащені мікросхемами, напівпровідниками та іншими компонентами, що надходили зі США, незважаючи на суворі обмеження у сфері імпорту та експорту на такі компоненти до Ірану. "Збиті безпілотники мають передові технологічні можливості та значне покращення характеристик порівняно з іншими системами, що раніше спостерігалися на Близькому Сході. Більшість компонентів збитих іранських безпілотників західного виробництва були вироблені в період з 2020 по 2021 рік, після закінчення терміну дії санкцій Ради безпеки ООН щодо важких озброєнь проти Ірану в 2020 році", – наголошується у зведенні.
При цьому в ISW наголошують, що більшість західних компаній, компоненти яких було виявлено в збитих іранських безпілотниках в Україні, від початку війни заперечували прямий продаж компонентів у РФ, Іран чи Білорусь. "Однак представник швейцарської виробничої компанії зазначив, що неможливо бути повністю впевненим у тому, що дистриб’ютори компонентів озброєнь не продають компоненти підсанкційним організаціям, а це означає, що РФ, Іран або інші підсанкційні держави можуть використовувати лазівки, що дають їм змогу купувати західні компоненти зброї через довірених осіб", – повідомляють аналітики.
Джерело: https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-february-6-2023