29 червня Проєкт USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України” у партнерстві з Аспен Інститутом Київ провів Практичний діалог (семінар) “Розвиток ринку кібербезпеки: інструменти і спільнодія”. Метою діалогу було сприяння розвитку ринку кібербезпеки у воєнний час шляхом налагодження механізмів спільнодії представниками ринку, впровадження кращих практик розвитку суміжних ринків послуг та використання маркетингових інструментів при просуванні продуктів та послуг ринку.
Практичний діалог об’єднав представників ринку кібербезпеки, бізнес-асоціацій та громадських організацій.
У вітальному слові заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан наголосила на важливості об’єднання ринку для реалізації спільних ініціатив та відкритості держави до їх підтримки. “Сьогодні ми спостерігаємо великий інтерес до нашої держави як до глобального технологічного хабу для нових технологій. Саме тому держава активно залучає приватні компанії до співпраці, щоб збільшити інвестиції в цифрові технології, особливо в кібербезпеку,” — зазначила пані Валерія.
Максим Даркін, радник з цифрового розвитку Офісу економічного зростання USAID в Україні, зазначив про необхідність підвищення привабливості ринку кібербезпеки для споживачів. “Сильна кібербезпека для звичайних людей та підприємств є питанням національної безпеки. Тому ми бачимо зростання ринку кібербезпеки, як для постачальників, так і користувачів, одним з ключових напрямків, над яким потрібно працювати вже сьогодні”.
Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, подякував Проєкту USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України” за можливість реалізації програми, метою якої є налагодження міжсекторального діалогу задля підтримки розвитку ринку кібербезпеки, а також підкреслив значущість об’єднання зусиль учасників ринку в цьому напрямку.
Виклики, які стоять перед ринком кібербезпеки
Під час першої сесії “Ринок кібербезпеки: виклики воєнного часу” спікери обговорили зміни індустрії у 2023 році, основні проблеми на внутрішньому ринку та опанування закордонних ринків, зміни в попиті на продукти та послуги українських споживачів. Віталій Якушев (10Guards), Андрій Кузьменко (IBM Security Україна), Олексій Севонькін (BDM, Octava Defence) та Андрій Боренков (BDO в Україні) відзначили недостатній розвиток ринку кібербезпеки, низьку обізнаність про ринок кібербезпеки в Україні та кадровий голод у галузі як одні з ключових проблем ринку.
- До початку повномасштабного вторгнення Україна була у топ-10 країн з високими кібер-ризиками. Зараз кількість кіберзагроз в Україні зростає, однак компанії відкладають інвестиції в кіберзахист. Це відбувається через низьку обізнаність щодо важливості кіберзахисту та вибір на користь інвестування в інші галузі.
- Після повномасштабного вторгнення ринок кібербезпеки довів свою стійкість. Війна та блекаути спонукають компанії до пошуку нових рішень, яскравим прикладом чого є, зокрема, використання міграції в “хмару”.
- Серйозною проблемою розвитку ринку кібербезпеки є дефіцит кваліфікованих кадрів та мотивованих студентів. Це пояснюється, зокрема, відсутністю інноваційних підходів викладання.
Стратегічний маркетинг як елемент розвитку ринку кібербезпеки
Під час сесії “Розвиток бренду та маркетинг продуктів з кібербезпеки” з представниками маркетингових агенцій обговорили досвід застосування маркетингових інструментів представниками ринку. Спікери сесії Максим Ілюхін (twid.studio), Наталія Морозова (Havas Village Ukraine) та Євгеній Миронюк (Brain Tank) поділилися практичними порадами щодо маркетингових інструментів, які можна використати для ефективного просування продуктів та послуг ринку кібербезпеки.
- Інвестиції в охоплення широкої аудиторії клієнтів для довгострокових відносин стають важливим елементом стратегії бізнесу.
- Для розвитку ринку потрібно глибше розбиратися в потребах своїх клієнтів, а також розуміти специфіку роботи ринку. Це дозволяє знайти інноваційні рішення та вирішити проблеми, які турбують представників визначеного ринку.
- Важливо чітко розуміти, яку мету має компанія на ринку, і для її досягнення обирати прийнятні інструменти.
- Ключовим елементом розвитку ринку є колаборація з фахівцями інших сфер. Комбінування різних знань та досвіду дозволяє створювати цілісні та успішні стратегії розвитку.
- Комунікація зрозумілою для аудиторії мовою є передумовою її ефективності.
Досвід суміжних ринків для розвитку ринку кібербезпеки
Третя сесія “Розвиток суміжних ринків: виклики та кращі практики” була присвячена аналізу кращих практик та інструментів, які використовуються на ринках страхових, юридичних та охоронних послуг. Юрій Котляров (Астерс), Анастасія Труська (SHERIFF), Віталій Більчич (ПРАТ “Страхова компанія “Арсенал Страхування”) поділилися практиками залучення клієнтів, реалізації маркетингових стратегій та колаборацій з представниками інших сфер.
- Проведення інтервʼю з клієнтом перед початком співпраці дозволяє не тільки отримати цінну інформацію про його потреби та проблеми, але й підвищити рівень довіри та залученості до розвитку компанії.
- Одним з ключових аспектів стратегічного маркетингу може бути акцент на публічності СЕО компанії. Це допомагає посилити довіру до бренду та створити позитивний імідж компанії.
- Надання послуг “під ключ” може підвищити лояльність споживача до компанії, адже тоді зникає потреба пошуку додаткових підрядників.
Сесії практичного діалогу (семінару) модерував Олександр Смичніков, директор з бізнес-консалтингу, 10Guards.
Під час заключного обговорення учасники обговорили можливі спільні ініціативи для подолання поточних викликів.
- Держава може підтримувати українські компанії та їхню діяльність на іноземних та міжнародних ринках. Важливо також сприяти розвитку такого напряму як кібердипломатія.
- Зараз для учасників ринку кібербезпеки немає майданчика для спільнодії та вирішення нагальних проблем. Тому виникає необхідність створення ефективної кластерної асоціації.
- Для стимулювання ринку кібербезпеки необхідно встановити комплаєнс-стандарти та пояснити цінність кіберзахисту. Орієнтація на малий та середній бізнес є ключовою для стимулювання ринку. Важливу роль в цьому відіграє Security Operations Center або SOC (Операційний центр безпеки).
- Для ефективного розвитку продуктів у галузі кібербезпеки потрібна всебічна підтримка держави на всіх рівнях.
Нагадаємо, що протягом 2022 — 2024 років у рамках програми «Діалог про кібербезпеку» буде проведено 15 діалогових заходів для обговорення та пошуку кращих рішень у цій галузі задля розбудови та покращення кіберстійкості України.
Програма «Діалог про кібербезпеку» здійснюється завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, виданого Проєктом USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України».