Інструменти участі не лише формують форму, але й сутність демократії на місцевому рівні. В умовах війни ці інструменти стають важливою силою локальної демократії, сприяючи включенню внутрішньо-переміщених осіб у процеси прийняття рішень. Цей підхід залишається актуальним завданням для багатьох громад, а обмін ідеями та досвідом через інструменти участі сприяє зближенню влади та громадян, а також підтримує шлях до європейської інтеграції. Для поглиблення знань з цієї теми команда громадської організації «Точка доступу» в рамках проєкту «Партнерство заради рівних можливостей: співпраця з громадою для інтеграції ВПО» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України» провела серію тренінгів у трьох громадах Івано-Франківщини: Отинійській, Надвірнянській та Ворохтянській.
Опрацювання теорії – успіх на практиці
Під час тренінгів «Інструменти локальної демократії» учасники та учасниці вивчали не лише теорію механізмів та регулюючого законодавства, для практичного розуміння теми вони дізналися про кейси, як ті чи інші інструменти працюють в інших громадах. Адже саме позитивний досвід та приклади ефективної співпраці органів місцевого самоврядування та мешканців громад часто є додатковою мотивацією. Учасники та учасниці ставили питання, чи працюють інструменти локальної демократії під час війни, і як саме це відбувається в рамках законодавства. Але і на це питання наші експерти надали під час тренінгів відповіді та навели конкретні приклади, як інші громади успішно практикують ті чи інші інструменти участі. «Україна залишається демократичною державою, і безперервний розвиток демократії є важливим навіть під час повномасштабної війни. Навіть у таких обставинах є громади, які активно обговорюють та приймають рішення щодо різних засобів участі у громадському житті. Це ще раз підкреслює, що інструменти участі працюють і мають працювати навіть у складних умовах війни», – відзначила виконавча директорка ГО «Точка доступу», Анастасія Прокопенко.
Юлія Житінська, керівниця проєкту, нагадала, що головною метою проєкту є сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) до життя у приймаючих громадах, шляхом підвищення ефективності місцевих рад, залучення ВПО до процесу прийняття рішень та застосування інструментів локальної демократії. Відтак, на першому етапі експерти провели дослідження наявності нормативно-правових актів у громадах, які регламентують використання інструментів локальної демократії. Звіти передано у громади, а також створено робочі групи, в яких продовжується робота над удосконаленням нормативно-правової бази. «Ми вважаємо, що попереднє дослідження та подальша робота у створених робочих групах, до складу яких входять як представники місцевого самоврядування, так і громадськість та ВПО, – це критично важливий аспект для нашого проєкту. Розуміння глибокого впливу, який ці інструменти мають на локальну демократію, дозволить залучити до цього процесу усі зацікавлені сторони і впроваджувати позитивні зміни. Цей шлях зумовлює побудову більш обґрунтованих та ефективних стратегій участі громадян, що в свою чергу сприятиме розбудові динамічного європейського демократичного середовища», – зауважила Юлія Житінська.
На шляху до ЄС
Через інструменти участі створюються мости між владою та громадянами, дозволяючи обмінюватися ідеями, потребами та думками. Це важливо для розбудови довіри та відчуття спільності, що є основним каменем локальної демократії. Особливого контексту це набуває через офіційне оголошення про початок перемовин щодо вступу України до ЄС. Саме розвинене і розмаїте громадянське суспільство має стати рушієм для позитивних змін. Громадянське суспільство допоможе зробити ці процеси відкритими, інклюзивними, стратегічними та ефективними, а отже – успішними. І в цьому процесі важливо враховувати думку всіх зацікавлених, у тому числі і ВПО, які в середньому понад рік проживають у нових громадах і розбудовують нове життя. Інструменти участі розширюють голоси, дозволяючи представникам різних соціальних груп, включаючи ВПО, взяти участь у прийнятті рішень. Це сприяє розмаїттю поглядів і формує більш об’єктивні та враховані рішення. Адже ВПО зі свої досвідом, активним бажанням брати безпосередню участь у розвитку громад є новою енергією, і місцевій владі варто на це звернути особливу увагу.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження». |