Ер-Ріяд. 25 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Влада Саудівської Аравії розглядає заявку Китаю на будівництво в країні атомної електростанції (АЕС), пише The Wall Street Journal із посиланням на інформовані джерела.
Китайська заявка дає саудівській владі важіль для тиску на адміністрацію президента США Джо Байдена, яка ставить жорсткі умови для надання допомоги Ер-Ріяду з розвитком програми у сфері мирного атома, зазначає газета.
Саудівська Аравія звернулася до Штатів по допомогу в реалізації такої програми, розраховуючи, що вона стане частиною угоди, яка також має передбачати нормалізацію дипломатичних відносин країни з Ізраїлем. Крім того, Ер-Ріяд хоче отримати від США гарантії безпеки в рамках потенційної угоди.
Вашингтон, однак, висловив готовність допомогти Саудівській Аравії в розвитку мирного атома лише за умови, що країна не здійснюватиме збагачення урану і не розроблятиме власні родовища урану. Натомість Китай не ставив таких умов.
І Вашингтон, і Ізраїль мають побоювання, що реалізація програми мирного атома Саудівською Аравією може підготувати ґрунт для розробки ядерної зброї в країні, зазначає WSJ.
Китайська держкомпанія China National Nuclear Corp. (CNNC) подала заявку на будівництво АЕС на сході Саудівської Аравії, неподалік кордону країни з Катаром і ОАЕ.
Офіційні особи Саудівської Аравії повідомили WSJ, що Ер-Ріяд волів би найняти південнокорейську Korea Electric Power Corp. (Kepco) для будівництва реакторів АЕС і використати досвід США, але не готовий погоджуватися на заходи контролю за ядерним нерозповсюдженням, яких вимагає Вашингтон.
Джерела газети визнають, що, розглядаючи заявку Китаю, Ер-Ріяд розраховує спонукати адміністрацію Байдена піти на компроміс.
За їхніми словами, влада Саудівської Аравії готова дати зелене світло угоді з китайською компанією незабаром, якщо переговори зі США проваляться. Китай, імовірно, не висуватиме аналогічних США вимог, і це робить його кращим партнером для Ер-Ріяда, зазначає експерт Carnegie Endowment for International Peace Джастін Даргін, що спеціалізується на Близькому Сході.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що КНР має намір продовжувати співпрацю з Саудівською Аравією у сфері мирного атома, дотримуючись міжнародних угод у сфері ядерного нерозповсюдження.