Вільнюс. 4 квітня. ІНТЕРФАКС/BNS – Сейм (парламент) Литви у вівторок ухвалив закон, що тимчасово обмежує можливості громадян Росії та Білорусі отримувати литовські візи, подавати заяву на отримання посвідки на проживання, купувати нерухомість, а також ввозити та вивозити українські гривні, передає агентство BNS.
Дію закону заплановано терміном з 3 травня 2023 року до 2 травня 2024 року.
Згідно з документом, прийом заяв на отримання візи громадянами РФ та Білорусі припиняється, за винятком випадків, коли подання заяви здійснюється за посередництва МЗС Литви.
Крім того, тимчасово не прийматимуться заяви громадян РФ про видачу їм литовської посвідки на проживання. Виняток поширюватиметься на тих, хто має шенгенську візу, національну візу чи посвідку на проживання в країні ЄС, а також на випадки, коли видача посвідки відбувається за посередництва установи, уповноваженої урядом Литви. Обмеження з посвідок не поширюватиметься на громадян Білорусі.
Закон також передбачає додаткову ретельну перевірку російських громадян під час перетину зовнішнього кордону ЄС. Положення не поширюватиметься на росіян, які мають дозвіл на проживання в країнах ЄС, країнах Шенгенської угоди або довгострокові національні візи цих країн, осіб, які прямують транзитом до Калінінградської області, а також на російських дипломатів.
Закон передбачає, що російські громадяни та компанії, створені чи керовані ними, не зможуть купувати нерухомість у Литві, якщо вони не мають посвідки на проживання в країні або не успадкували це майно. Заборона не поширюватиметься на білоруських громадян.
Законопроєкт також передбачає заборону на ввезення та вивезення українських гривень росіянами та білорусами.
Головний радник президента з питань національної безпеки Кястутіс Будріс раніше заявляв, що президент Литви Гітанас Науседа може накласти вето на цей закон.
BNS також повідомляє, що 9 травня сейм Литви розгляне питання про збільшення з наступного року штрафів за неточно задекларовану готівку, що ввозиться до Литви. Процедуру запропоновано посилити після збільшення потоку готівки, що перевозиться через кордон із Росією та Білоруссю. “Здебільшого гривні, походження яких не може бути визначене власниками та одержувачами”, – повідомила міністр фінансів Литви Гінтаре Скайсте.