Середньодобове передавання вагонів з агровантажами до Польщі впало у 2-4 раза, до Угорщини – у 1,5-2 раза – УЗ

Київ. 10 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Передавання вагонів із аграрною продукцією на прикордонних переходах із Польщею в травні впало в 2-4 раза порівняно з березнем, незважаючи на відновлення транзиту, на станціях спостерігається накопичення великої кількості вагонів, які не пропускають до Польщі, повідомив заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” (УЗ) Валерій Ткачов агентству “Інтерфакс-Україна”.

За його словами, 8 травня через прикордонний перехід (ПП) Ягодин-Дорогуськ було відправлено 28 платформ із 56 контейнерами із зерном, середньодобове передання вагонів на ПП становить 9 вагонів на добу (в/д) проти 41,3 в/д у березні і 60,1 в/д – у лютому.

На аналогічну дату через ПП Мостиська ІІ – Медика було передано 23 платформи з 46 контейнерами із зерном, середньодобове передання знизилося до 15 в/д проти 28 в/д у березні і 37 в/д у лютому, зазначив Ткачов.

Через Ізов-Грубешів відправлено 56 вагонів із макухою, середньодобова передача знизилася до 14 в/д із 58 в/д у березні, додав він.

Представник УЗ, зокрема, уточнив, що на польській станції Дорогуськ тривалий час перебувають 155 вагонів, які не випускають польські контролюючі органи, а з українського боку – ще 240 вагонів, з них 92 вагони із транзитним вантажем.

“Польська PKP Cargo не приймає зазначені вагони, а також із 26 березня не приймає завантажений 41 піввагон (на колії 1435 мм) із транзитним вантажем”, – сказав Ткачов.

За його словами, на ПП Мостиська ІІ – Медика на станціях України перебувають 5 вагонів, очікуючи згоди PKP Cargo на їхнє перевезення транзитом до Голландії, відповідно до листа ПП “Атлант-Агро”, тоді як євроколіями (1435 мм) вантажі передають без перешкод.

Він уточнив, що найбільше скупчення вагонів спостерігається на ПП Ізов-Грубешів, де з 600 вагонів, які перебувають на польській станції Грубешів, контролюючі польські органи випустили лише 107 вагонів. На українській стороні очікують ще 992 вагони, з яких 193 із транзитним вантажем.

Ткачов повідомив, що також спостерігається скупчення вантажів на ПП з Угорщиною. Зокрема, на перетин кордону очікує 517 вагонів із зерном, 213 з олією та 66 з макухою на ПП Батєво-Еперєшке, а ще 31 вагон – на ПП Чоп-Захонь. При цьому показник середньодобового передавання вагонів знизився в травні на ПП Батєво-Еперєшке до 21 в/д проти 47,7 в/д у квітні, а на ПП Чоп – до 44 в/д проти 62,6 в/д у квітні.

“Основна проблема з транзитом Угорщиною – жорсткий термін на транзитні перевезення залізницею. Встановлений граничний термін – 7 діб, при його перевищенні необхідно заплатити штраф 100% вартості транзитного зерна. Ця норма відлякує транзитерів, особливо якщо потрібно робити перевантаження зерна (на єврошляху) – так званий “ламаний транзит”, – пояснив представник УЗ.

Він зазначив, що угорський перевізник MMV не приймає 213 вагонів з олією, чекає наявності на своїй території вагонів 1435 мм і гарантій від перевантажувальних терміналів, що вони встигнуть виконати необхідні дії і вкластися в термін 7 днів.

Як повідомлялося, Польща 15 квітня заборонила ввезення української агропродукції в країну, а з 21 квітня відновила транзит, однак зі значними посиленнями. Обмежувальні заходи слідом запровадили Угорщина, Словаччина та Болгарія. Європейська комісія, реагуючи на проблему, що виникла із ввезенням української сільськогосподарської продукції, у п’яти країнах ЄС – у Польщі, Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині – запровадила обмежувальні заходи, заборонивши з 2 травня до 5 червня цього року імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Водночас транзит зазначених товарів через п’ять держав далі до ЄС або інших країн за його межами має зберігатися без обмежень, зазначила ЄК. Також мають бути виконані контракти з постачання агропродукції в ці країни, укладені до заборони імпорту.

administrator

Related Articles