Що таке партисипація? Триває реєстрація на онлайн-тренінг

Це дивне і незрозуміле слово ПАР-ТИ-СИ-ПА-ЦІЯ… що воно взагалі означає? І для чого нам оці незрозумілі запозичення?

Уявіть, що у вашому місті не зносять старовинні будівлі, щоб побудувати чергову багатоповерхівку, не спилюють дерева, щоб поставити замість скверу новенький ТРЦ, не роблять стоянку для автомобілів замість дитячого майданчика, бо… жителі міста цього не хочуть!

Уявіть, що на ініціативи влади представники громадськості реагують не критикою, а пропозиціями допомогти, що нові плани розвитку обговорюються спільно і реалізовуються разом, що громадські активісти залучають у громаду кошти, а не мітингують під міською радою, бо… влада сприймає мешканців як повноцінних партнерів!

Ось все це і є – партисипація (від англ. participation), або “участь громадян у прийнятті рішень”. Іноземне слово використовуємо просто для скорочення на позначення такої сучасної моделі управління, яка нині поширена в європейських країнах та США. 

Партисипативний підхід передбачає, що представники влади, використовуючи спеціальні інструменти, створюють можливості для людей долучатися до важливих рішень, а самі громадяни – активно та відповідально використовують ці можливості. Таким чином рішення, які ухвалюють, стають більш прозорими та якісними, а також краще сприймаються громадою, ніж ті, які чиновники/депутати приймають самостійно.

Чому партисипація важлива для представників влади? Тому що в такий спосіб влада:

  • позбавляє себе підозр у непрозорих намірах;
  • заручається підтримкою активних громадян;
  • ділить із громадою відповідальність за прийняте рішення;
  • може залучати додатковий ресурс (інтелектуальний, робочий і навіть фінансовий) від жителів громади;
  • завжди тримає руку на пульсі громадських настроїв і перебуває у гарних відносинах із лідерами думок;
  • виглядає бажаним партнером для отримання міжнародної фінансової допомоги від донорів.

Чому партисипація важлива для жителів громад/країни? Тому що у такий спосіб вони можуть:

  • заявити владі про свої інтереси та потреби;
  • запропонувати краще вирішення певних проблем;
  • зупинити рішення, які матимуть для жителів громади негативні наслідки;
  • покращувати для себе життя в громаді/країні;
  • проявляти свої лідерські якості;
  • зменшити рівень корупції.

Звісно, не все так просто. Не кожне рішення потребує залучення громадськості. Не кожен метод чи інструмент залучення підходить під конкретну ситуацію. Треба вміло підбирати їх, аби усе було конструктивно і ефективно. 

Саме тому ми запрошуємо усіх, хто бажає цьому навчитися, на онлайн-тренінг “Вступ до партисипації”! На навчанні ми розберемося, що і до чого у цій нелегкій, але такій потрібній справі, – громадській участі. 

Наші найкращі тренерки – Тетяна Кавальчук та Вікторія Феофілова – навчать вас на онлайн тренінгу, допоможуть спланувати впровадження конкретних інструментів у своїй громаді та зустрінуть в Черкасах на Форумі з партисипації!

Усім зацікавленим взяти участь у навчанні потрібно до вересня 2024 року заповнити заявку: https://forms.gle/6BbjVBGoL8qyNBXf9  

Триденний онлайн-тренінг відбудеться 9, 11 та 13 вересня, 17:00-20:00. Навчання відбуватиметься на платформі .
__

Проєкт «Громадська участь в Україні: розвиваємо локальну експертизу» реалізується за грантової підтримки проєкту Рада Європи: громадська участь  «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період», що впроваджується Офісом Ради Європи в Україні в рамках ухваленого Плану дій для України «Стійкість, відновлення і відбудова» на 2023-2026 рр.

administrator

Related Articles