Київ. 14 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Розпочаті 12 червня слухання у Високому суді Лондона за позовом націоналізованого ПриватБанку проти його ексвласників Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова на суму $1,9 млрд триватимуть приблизно 14 тижнів, повідомляє Gazette, яку видає Law Society of England and Wales.
В описі відкриття слухань зазначено, що King’s Counsel Ендрю Гантер, який представляє ПриватБанк, зазначив судді Троверу (Trower), який рік тому відклав слухання через війну, що Коломойський і Боголюбов не стали давати свідчень, оскільки “їх було б викрито як людей, якими, як каже банк, вони є насправді”.
У судових документах ПриватБанк заявив: “Цілком зрозуміло, що [ці двоє] вирішили позбавити банк можливості піддати їх (і пов’язаних із ними) перехресному допиту, тому що [їх] викриють як брехунів і шахраїв”, пише Gazette.
Зазначається, що зі свого боку захист Коломойського і Боголюбова відкинув обвинувачення і заявив, що банку не вдалося виявити конкретних дій ексвласників, які були незаконними з точки зору законодавства України або які безпосередньо призвели до збитків банку.
Видання уточнило, що в письмових поясненнях Гантер стверджує про безліч доказів, що підтверджують незаконне привласнення і причетність до нього відповідачів.
“Ця справа стосується шахрайства в епічних масштабах, прикритого відмиванням грошей в особливо великих розмірах, скоєним проти банку в 2013-2014 роках його колишніми власниками Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим”, – пояснюється в письмовому викладі справи.
Гантер додав, що Коломойський не користується електронною поштою, обмежує кількість створюваних ним документів, оперативно позбуваючись їх, і використовує захищений телефонний зв’язок, а Боголюбов також віддає перевагу управлінню активами на основі усних угод.
“Якби банк подав до суду на пана Коломойського в Україні, позов, безсумнівно, був би відхилений… Банк, мабуть, сподівається, що англійський суд буде більш схильний тлумачити і застосовувати українське законодавство на його користь, заповнюючи будь-які ймовірні прогалини, вдаючись до аналогій із принципами англійського права. Це незаконний підхід…”, – наводить Independent заперечення адвокатів Коломойського.
Згідно з оцінками заступника голови комітету з фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Ярослава Железняка, до зазначених 14 тижнів слухань необхідно додати ще двомісячну перерву в серпні та вересні. Це виводить на завершення розгляду справи орієнтовно в листопаді цього року і її появу в письмовому вигляді наприкінці 2023-го або на початку 2024 року.
“Найцікавіша частина буде у 20-х числах червня, коли багато матеріалів і свідчень з’являтимуться”, – вважає Железняк.
Як повідомлялося, націоналізований у грудні 2016 року ПриватБанк за рік подав позов до Високого суду Лондона проти ексвласників Коломойського і Боголюбова, а також, імовірно, пов’язаних із ними шести британських компаній і домігся припису суду про всесвітній арешт їхніх активів на суму понад $2,5 млрд.
Проте Високий суд Лондону 4 грудня 2018 року визнав невідповідним його юрисдикції цей позов ПриватБанку, вважаючи, що його було подано проти британських компаній для того, щоб залучити до провадження Коломойського та Боголюбова. Банк оскаржив це рішення, й апеляційний суд Англії та Уельсу 15 жовтня 2019 став на його бік. Припис суду про всесвітній арешт активів залишився чинним до винесення судового рішення по суті.
Судді Апеляційного суду дійшли висновку, що банк має достатню для судового розгляду справу для повного відшкодування $1,9 млрд (а з урахуванням відсотків – $3 млрд), як зазначено у позовних вимогах. Коломойський та Боголюбов намагалися оскаржити це рішення у Верховному Суді.
Перший день попереднього слухання перед слуханням по суті відбувся 28 березня 2022 року, суд задовольнив клопотання відповідачів про перенесення слухання по суті, яке мало розпочатися в червні 2022 року, у зв’язку з війною в Україні.
Зі свого боку банк заявив, що до червня 2023 року розмір позову збільшиться майже до $4,5 млрд, оскільки відсотки нараховуються розміром близько $500 тис. щодня, а судовий наказ про всесвітній арешт активів відповідачів залишається чинним.
На думку банку, рішення ексвласників не давати свідчень у суді дає змогу з високою часткою ймовірності очікувати позитивного рішення у справі.
Джерело: https://www.lawgazette.co.uk/news/defendants-absent-as-ukraine-bank-sues-former-owners-in-london/5116306.article
https://www.independent.co.uk/business/ukrainian-bank-accuses-former-owners-of-epic-fraud-at-london-trial-b2355928.html
https://t.me/yzheleznyak/4290