Київ. 2 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міжнародне рейтингове агентство S&P підтвердило довгострокові кредитні рейтинги емітента столиці України Києва в іноземній та національній валюті “ССС+” зі стабільним прогнозом, зазначивши, що місто продемонструвало хороші фінансові показники в 2022 році, незважаючи на непросту обстановку.
“Ми очікуємо, що дуже скромне обслуговування і погашення боргу міста буде покриватися накопиченими грошовими резервами, що зберігаються в Держказначействі”, – вказало агентство.
Воно зазначило, що стабільний прогноз відображає баланс між високими грошовими резервами Києва та низьким рівнем обслуговування боргу, а також значною невизначеністю, пов’язаною з тривалою війною між Росією та Україною.
S&P вважає поточну позицію Києва щодо ліквідності стабільною: резерви готівки перевищать обслуговування боргу майже в 9 разів упродовж наступних 12 місяців.
Агентство нагадує, що в грудні 2022 року Київ погасив останній транш своїх єврооблігацій, номінованих в іноземній валюті, і тепер його борг номінований винятково в гривні. У міста є кредитна лінія від “Ощадбанку” на 1,24 млрд грн із терміном погашення у 2023-2026 роках і три випуски облігацій на загальну суму $1,1 млрд із терміном погашення у 2024-2026 роках, які Київ продовжує обслуговувати.
“На наш погляд, здатність Києва платити за боргом поки що залишається безперебійною, хоча ми визнаємо, що ситуація може швидко змінитися через війну. Згідно з останньою доступною інформацією, місто все ще виконує свої зобов’язання з обслуговування боргу і пообіцяло продовжувати це робити”, – вказало S&P.
Агентство прогнозує, що ВВП України 2023 року скоротиться на 2%, водночас номінальний ВВП у доларовому вираженні залишиться на третину нижчим за довоєнний рівень, уточнює, що в столиці ВВП на душу населення втричі вищий, ніж у середньому по країні.
S&P зазначає, що адміністрація міста залишається цілком працездатною, незважаючи на проблеми з безпекою, і 2022 року їй вдалося показати дуже хороші фінансові результати.
Зокрема, профіцит Києва після врахування операцій з капіталом становив 11,4% від загальної виручки 2022 року порівняно із 2,6% 2021 року завдяки стабільним податковим надходженням і значному зниженню витрат.
“Ми прогнозуємо, що у 2023 році місто зіткнеться з дефіцитом після капітальних видатків у розмірі приблизно 5,5% від загального доходу у зв’язку з необхідністю збільшення видатків. Ми вважаємо, що дефіцит буде фінансуватися за рахунок накопичених грошових резервів”, – прогнозує агентство.
Воно очікує, що прямий борг Києва залишиться дуже низьким до 2025 року. Наразі він становить 2,34 млрд грн проти 3,87 млрд грн на початок 2022 року.