(додано текст після 5-го абз.)
Київ. 2 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings підвищило довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) української агропромислової групи “Кернел” у національній та іноземній валюті до рівня “СС” з “SD” (вибірковий дефолт) з негативним прогнозом, повідомляється в пресрелізі агентства, текст якого має агенція “Інтерфакс-Україна”.
“Ми підвищили наш довгостроковий кредитний рейтинг емітента “Кернел” до “CC” з “SD” (вибірковий дефолт) і підтвердили наші рейтинги облігацій “CC”. Негативний прогноз вказує на те, що ми можемо знизити рейтинги, якщо “Кернел” знову оголосить дефолт за деякими або всіма своїми борговими інструментами протягом наступних кількох місяців”, – уточнено в повідомленні.
S&P наголошує: у найближчі місяці неминучі дефолти за зобов’язаннями “Кернела”, реструктуризації раніше укладених угод із кредиторами або дефекти платежів, що пояснюється слабким кредитним профілем холдингу та збільшенням співвідношення його чистого боргу до EBITDA до 8 разів у 2022 фінансовому році (ФР, червень) порівняно з показником в 1,7 рази в 2021 ФР.
“Протягом наступних 12 місяців ми вважаємо вкрай малоймовірним, що кредитоспроможність “Кернела” покращиться, якщо тільки не буде матеріальної допомоги із відновлення експортних потоків з України. Ми очікуємо нових відмов від погашення банківського боргу в найближчі шість місяців, якщо ситуація залишиться стабільною до червня 2023 року, а також дефолту чи реструктуризації непогашених бондів цього року чи 2024 року”, – зазначило агентство у повідомленні.
Уточнено, що подальші прогнози S&P для Кернела залежатимуть від нормалізації операційного середовища в Україні. Вони можуть бути підвищені, якщо експортні потужності компанії повернуться до довоєнного рівня.
Організація нагадала, що “Кернел” домовився з кредиторами про перенесення погашення своїх основних банківських позик у розмірі $824 млн із березня 2022 року до 30 червня 2023 року для забезпечення фінансової ліквідності перед посівною кампанією 2022 року. При цьому, ймовірно, Кернел почне нові переговори з кредиторами в травні 2023 року для подальшого відстрочення основного боргового платежу, що дозволить забезпечити потреби групи компаній в обіговому капіталі.
Також зазначається, що до жовтня 2022 року “Кернел” погасив $54,4 млн основної суми заборгованості, і, як очікується, у найближчі півроку виплатить ще $25 млн, а за найближчий рік – сумарно $60 млн.
Рейтингове агентство нагадало, що на операційну діяльність холдингу сильно вплинули наслідки повномасштабного російського вторгнення в Україну: компанія, як і раніше, сильно залежить від можливості експортувати сільгосппродукцію через “зерновий коридор” з портів Чорного моря, незважаючи на численні ініціативи та інвестиції, які група вклала в пошук альтернативних експортних торгових маршрутів
“За нашими оцінками, альтернативні торгові маршрути — переважно через вантажівки до Румунії або річкою Дунай до Босфору перевантажені та дозволили б компанії експортувати лише мінімальні обсяги і зі значно меншою маржою. Перебої з електропостачанням через війну також вплинули на олійноекстракційні операції на деяких заводах “Кернела”, але компанія використовує генератори та турбіни для безперебійної роботи більшості її олійноекстракційних установок”, – зазначив S&P у повідомленні.
“Кернел” до війни посідав перше місце у світі з виробництва соняшникової олії (близько 7% світового виробництва) та її експорту (близько 12%), а також був найбільшим виробником та продавцем бутильованої соняшникової олії в Україні. Компанія також займалася вирощуванням іншої агропродукції та її реалізацією.
Найбільшим співвласником “Кернела” через Namsen Ltd. є український бізнесмен Андрій Веревський із часткою 39,3%.
У 2022 фінансовому році (ФР, липень-2021 – червень-2022) холдинг отримав $41 млн чистого збитку проти $506 млн чистого прибутку в попередньому ФР, його виторг скоротився на 5% – до $5,332 млрд, а показник EBITDA скоротився в 3,7 раза – до $220 млн.