«Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг» – відбувся круглий стіл

«Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг» – відбувся круглий стіл

13 вересня 2023 року ГО “Нова Енергія” в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу провела круглий стіл «Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг».

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході є виключною відповідальністю ГО “Нова Енергія” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Метою заходу було  детально обговорити напрацювання дослідження, яке ініціювала Робоча група №3 УНП ФГС СхП “Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека” . 

Акценти обговорення було зроблено на таких питаннях, як:

  • Потенціал українських надр у забезпечення потреби у критичних мінералах;
  • “Прокляття ресурсів”  – як не перетворити багатство надр на крах економіки;
  • Фіскальні політики та Кодекс України “Про надра”:  як власнику надр отримати справедливу ціну;
  • Виконання екологічних аспектів у сировинній галузі.

З вітальними словами до учасників заходу звернувся модератор заходу, експерт з організації роботи секретаріату ІПВГ Віталій Филенко.

“Дякую всім, що знайшли можливість в цей складний напружений час доєднатися до обговорення та аналізу, що ж ховається за співпрацю в сировинній галузі. Оскільки ми розуміємо що будь-яка позитивна тенденція при її неправильному використанні може мати суттєві негативні наслідки.  Сьогодні ми зібрали за одним столом представників органів влади, громадськості, аналітиків, засобів масової інформації, які разом спробують обговорити аспекти, які важливо врахувати для забезпечення прозорого, економічно обгрунтованого та екологічно відповідального надрокористування” – зазначив він.

Активні обговорення в чаті викликав виступ керівника сектору організаційного забезпечення, взаємодії зі ЗМІ та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України Михайло Камаса, який поділився,  актуальною інформацією щодо запасів критичних мінералів та стратегічної сировини  потенційно придатних  для розробки, видобутку, розвитку і пошуку нових ресурсів, які сприятимуть відновленню України після нашої перемоги.

“Україна має значний потенціал і наразі вже опрацювала і запропонувала для потенційних інвесторів певні ділянки з певними видами критичних та стратегічної сировинних ресурсів, які нині актуальні для інвестицій. Що стосується ключових сировинних ресурсів то Україна давно по деяких з них займає чи не лідируюче місце у світі” – наголосив він.

Перед нами постає завдання забезпечити справедливу ціну за використання природних ресурсів та забезпечити, що вигоди від них дійсно спрямовані на користь українського народу. Начальник управління адміністрування ресурсних платежів, рентної плати та місцевих податків і зборів з юридичних осіб Департаменту податкового адміністрування Державної податкової служби України Олександр Шумський більш детально розповів, чи вистачає важелів та інструментів в нашій фіскальній політиці та кодексі про надра для досягнення цієї мети.

Галузі видобування завжди вирізнялися над високим рівнем корупційних ризиків.

В умовах повномасштабної війни росії проти України та запровадження воєнного стану, не можна забувати і про питання рівного та конкурентного доступу до експлуатації родовищ з дотриманням екологічних вимог та впровадженням найкращих доступних технологій.

Україна впроваджує Міжнародний стандарт ІПВГ (Ініціатива щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях), проте видобування критичної сировини що не входить до сфери її охоплення в Україні, хоча питання енергетичного переходу дуже скоро можуть стати її наскрізним пріоритетом та є однією з вимог оновленого Стандарту ІПВГ, що був затверджений в червні 2023 року

Загалом, круглий стіл підкреслив на важливість розвитку сировинної галузі в Україні, але і показав, що це повинно бути зроблено з обережністю, з урахуванням ризиків. Спільні зусилля, аналіз ризиків та переваг, а також внесені пропозиції можуть сприяти створенню сталих та прибуткових умов використання сировинних ресурсів в Україні та розвитку економіки країни.

administrator

Related Articles