Астана. 29 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Сенат парламенту Казахстану на пленарному засіданні в четвер розглянув у другому, остаточному, читанні та ухвалив закон “Про Семипалатинську зону ядерної безпеки” і супутні поправки до нього.
Раніше ці документи ухвалив мажиліс Казахстану. Таким чином, вони вважаються ухваленими в цілому парламентом республіки і направляються на підпис главі держави.
“Ці закони регулюють питання, що виникають при створенні та функціонуванні спеціальної зони на території колишнього Семипалатинського ядерного випробувального полігону. Загальна площа полігону становить понад 1,8 млн гектарів. Водночас у процесі комплексних екологічних досліджень на території ядерного полігону було виявлено ділянки понаднормового радіоактивного забруднення та потенційного поширення радіоактивних речовин. У зв’язку з цим на території колишнього полігону створюється зона ядерної безпеки з особливим правовим режимом”, – сказала на засіданні секретарка комітету з аграрних питань, природокористування та розвитку сільських територій Ольга Булавкіна.
Раніше, виступаючи в мажилісі, голова комітету мажилісу з питань екології та природокористування Еділ Жанбиршин зазначав, що основний закон і супутній “Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів республіки з питань Семипалатинської зони ядерної безпеки” парламент прийняв у роботу в травні 2021 року, а схвалив у першому читанні 13 квітня 2022 року.
За його словами, під час роботи над супутнім документом депутати внесли поправки, що уточнюють порядок переведення земель запасу в землі зони ядерної безпеки.
Крім того, внесено зміни щодо встановлення заборони на вчинення правочинів землекористування на землях зони ядерної безпеки. Для встановлення спеціального правового режиму на землях зони ядерної безпеки відповідно до податкового, земельного та екологічного законодавства внесено відповідні поправки до Кодексу про податки та інші обов’язкові платежі до бюджету.
Обидва закони були передані для схвалення в сенат 21 червня.
На території Казахстану з 1949 до 1989 рік діяв найбільший у світі Семипалатинський випробувальний полігон, де за 40-річний період було здійснено близько 500 випробувань ядерної зброї. Офіційно його закрили 29 серпня 1991 року.
2021 року Міненерго Казахстану запропонувало створити на території колишнього полігону Семипалатинську зону ядерної безпеки зі спеціальним правовим режимом. За попередніми оцінками, до зони ядерної безпеки мають увійти 6 тис. кв. км Східно-Казахстанської, 2,6 тис. кв. км Павлодарської і 800 кв. км Карагандинської областей. Створення зони передбачає вирішення низки проблем колишнього випробувального ядерного полігону, землі якого можна було б віддати під господарські потреби.