Ашгабат. 25 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Туркменістан переконаний, що жодних політичних, економічних, фінансових чинників, що перешкоджають здійсненню будівництва Транскаспійського газопроводу, не існує, повідомляє МЗС республіки.
“Останнім часом у деяких міжнародних ЗМІ почали з’являтися коментарі стосовно можливостей реалізації проєкту постачань туркменського природного газу в західному напрямку. Йдеться про будівництво газопроводу дном Каспійського моря з метою транспортування туркменського “блакитного палива” на європейські ринки (Транскаспійський трубопровід)”, – йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті відомства у вівторок.
“Туркменістан переконаний, що жодних політичних, економічних, фінансових чинників, які перешкоджають здійсненню будівництва Транскаспійського газопроводу, не існує”, – зазначає МЗС Туркменістану.
У відомстві переконані, що, “навпаки, Транскаспійський трубопровід є абсолютно реалістичним проєктом, обґрунтованим з економічного погляду, здатним зробити відчутний внесок у гарантування енергетичної безпеки в Євразії, забезпечити довгостроковий і безперебійний доступ до джерел сировини для європейських споживачів, за умови дотримання очевидних вигод та інтересів транзитної сторони”.
“З огляду на це Туркменістан, будучи прихильним стратегії диверсифікації енергетичних потоків, висловлює готовність до продовження взаємодії з партнерами щодо здійснення проєкту Транскаспійського трубопроводу”, – додали в зовнішньополітичному відомстві.
МЗС також зазначає, що “ідею будівництва Транскаспійського газопроводу, ініційовану Туркменістаном, наша країна одразу розглядала не просто як економічно й комерційно обґрунтований проєкт, а і як найважливішу складову диверсифікації енергетичних потоків як ключової умови глобальної енергетичної безпеки та сталості на основі рівного врахування інтересів і вигод виробників, споживачів і транзитерів”. З цим, за даними міністерства, згодні всі потенційні учасники проєкту.
У відомстві додали, що, “спираючись на міцну міжнародно-правову базу, Туркменістан докладав зусиль для створення необхідних політичних, фінансових, організаційних умов, які дали б змогу перевести ідею будівництва Транскаспійського трубопроводу в практичну площину”.
Там зазначають, що “з цією метою було сформовано механізми тристороннього партнерства між Туркменістаном, Азербайджаном і Європейським Союзом у складі керівників відповідних енергетичних відомств”.
Євросоюз зарахував Транскаспійський газопровід до списку перспективних проєктів.
“Загалом взаємодія щодо будівництва Транскаспійського трубопроводу просувалася послідовно і практично, отримуючи політичну і функціональну міжнародну підтримку”, – йдеться в повідомленні.
“Міжнародно-правова обґрунтованість проєкту також не викликає сумнівів після ухвалення у 2018 році п’ятьма прибережними державами основоположного документа, що регулює ключові принципи політики на Каспії, – Конвенції про правовий статус Каспійського моря”, – зазначають у зовнішньополітичному відомстві.
“У статті 14 цього документа, зокрема, йдеться про те, що “сторони можуть прокладати кабелі та трубопроводи дном Каспійського моря. Визначення траси для прокладання підводних кабелів і трубопроводів здійснюється за погодженням зі стороною, через сектор дна якої має бути проведений підводний кабель або трубопровід”, – додали в МЗС республіки.
Отже, на сьогодні будівництво Транскаспійського трубопроводу безпосередньо пов’язане з розмежуванням дна між Туркменістаном і Азербайджанською Республікою, наголошується в повідомленні.
Минулого тижня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що вважає малоймовірною реалізацію проєкту будівництва Транскаспійського газопроводу з Туркменістану, доки не буде ясності з джерелами фінансування. Раніше він наголошував, що газопровід не є проєктом Азербайджану – роль країни виключно транзитна.