(уточнено імена та посади спікерів у 3, 4 і 7 абз.)
Київ. 30 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Українська асоціація вторинних металів (“УАВтормет”) прогнозує в поточному році збільшення обсягів заготівлі брухту чорних металів на 20% порівняно з попереднім роком – до 1,2 млн тонн.
Як повідомив президент Української асоціації вторинних металів (“УАВтормет”) Володимир Бублей на XI Міжнародній науково-практичній конференції “Український ринок металобрухту: виклики воєнного стану”, що відбулася у п’ятницю, такий прогноз оптимістичніший порівняно з іншими, в яких очікується обсяг заготівлі брухту в 2023 році на рівні мільйону тонн.
Своєю чергою, заступник гендиректора ДП “Укрпромзовнішекспертиза” Сергій Поважнюк прогнозує, що 2023 року заготівля брухту буде на рівні мільйон тонн, з яких 850 тис. тонн споживуть українські метпідприємства для виплавки сталі, а 150 тис. тонн буде поставлено на експорт.
Зі свого боку голова правління “Інтерпайп Втормет” Валентин Макаренко вважає, що в поточному році буде заготовлено близько 900 тис. тонн брухту: “Це те, що можуть заготовити в тих регіонах, де зараз можемо взяти”.
За його словами, серед причин зниження заготівлі металобрухту порівняно з попередніми роками називають війну, експортне мито, масовий виїзд людей (брак персоналу) і проблеми з логістикою. Водночас голова правління не вважає експортні мита проблемою для експорту та заготівлі брухту. Так, у травні експорт до Польщі сягнув 20 тис. тонн за мита в 3 євро для поставок до ЄС.
“Тому жодних проблем немає з експортом. На сьогоднішній день є крихкий баланс ринку металобрухту”, – констатував Макаренко, закликавши більше займатися вивченням тенденцій на ринку і аналізом ситуації.
В.о. гендиректора ТОВ “Метінвест-Ресурс” Іван Ковалевський зазначив, що у 2023 році компанія закуповує металобрухт по всій країні, тоді як раніше обмежувалася закупівлями в центральній частині України: “Розширюємо географію закупівель через брак брухту”.
Президент асоціації “УАВторметресурс” Андрій Андрейчиков вважає, що ситуація в брухтозаготівельній сфері погіршується, зокрема щодо заготівлі брухту в Харківській, Донецькій і Запорізькій областях. І додав, що на діяльність брухтозбиральних компаній негативно впливає зниження закупівельних цін на брухт в Україні, а також квотування поставок на великі метпідприємства. Крім того, збільшилася ціна доставки металобрухту, яка доходить до 100 євро/тонна.
“Зараз за закупівлю брухту “на землі” сплачується 2,5 грн за кг, плюс 2 грн – логістика, плюс витрати на переробку, сортування”, – констатував Андрейчиков.
Представник Міноборони зазначив, що наразі є великі проблеми зі збором металобрухту у зв’язку з мінуванням. Масштабне розмінування деокупованих територій, як очікується, розпочнеться в серпні.
“Лише підбитої трофейної та вітчизняної техніки на 700 тис. тонн”, – сказав представник Міноборони.
Своєю чергою в “УАВтормет” оцінюють такі запаси зруйнованої військової техніки у 800 тис. тонн.
Представник заводу “Дніпроспецсталь” Олексій Чиж повідомив, що підприємство продовжує працювати, хоча відчуває гострий брак персоналу. І наголосив, що підприємство може переробляти високолеговані марки сталі, з яких виробляється військова техніка.
Представниця “Прозорро. Продажі” констатувала, що впродовж 2017-2023 рр. було проведено 3,2 тис. аукціонів з металобрухту, основний замовник – “Укрзалізниця”. В аукціонах брали участь 450 унікальних покупців, які конкурували за право придбати лоти.
Як повідомлялося, підприємства з операцій з брухтом чорних металів у січні-травні поточного року скоротили заготівлю металобрухту на 33,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року – до 444,3 тис. тонн. Експорт металобрухту за визначений період становив 77,5 тис. тонн порівняно з 25,2 тис. тонн за січень-травень-2022 (зростання в 3,1 раза). При цьому імпорт брухту становив 0,03 тис. тонн, тоді як у перші п’ять місяців минулого року він становив 0,1 тис. тонн.
Постачання брухту на метпідприємства країни в січні-травні-2023 знизилися на 44,3% порівняно із січнем-травнем-2022 – до 345,7 тис. тонн із 620,7 тис. тонн.
Україна у 2022 році скоротила заготівлю брухту на 75,9% порівняно з попереднім роком – до 996,7 тис. тонн із 4,136 млн тонн. Експорт металобрухту за минулий рік становив 53,6 тис. тонн, що в 11,5 раза менше порівняно з 2021 роком (615,7 тис. тонн). Водночас імпорт брухту становив 1,8 тис. тонн, тоді як у 2021 році – 23 тис. тонн.
Постачання брухту на метпідприємства країни торік знизилися на 73% порівняно з 2021 роком – до 895,7 тис. тонн із 3 млн 323,4 тис. тонн.