Київ. 20 квітня. Інтерфакс-Україна – Український центр охорони здоров’я (УЦЗ) представив на спеціальній онлайн-платформі інтерактивну карту атак РФ на медичну інфраструктуру та заклади охорони здоров’я України з початку повномасштабного вторгнення.
Як повідомляється в пресрелізі центру, онлайн-платформа містить карту із позначенням закладів охорони здоров’я, атакованих російськими військами, на якій за допомогою фільтрів можна дізнатися дату атаки, тип атакованого закладу, обсяг руйнувань, переглянути фотографії, ознайомитися з аналітичними документами тощо.
“Серед усіх цивільних об’єктів медичні установи мають особливий статус. Женевські конвенції забороняють завдавати їм шкоди за будь-яких обставин, крім випадків, коли медичні установи позбавляються своєї гуманітарної функції та діють як військові об’єкти. Тому атака на медичний заклад або перешкоджання наданню медичної допомоги іншим злочинним способом” вважається військовим злочином”, – наголошують в УЦЗ.
Експерти центру зазначили, що зібрана на платформі інформація може стати доказами злочинів агресора проти людяності.
На онлайн-карті представлені дані, зібрані з кількох джерел, переважно відкритих джерел, із коментарів медичних працівників атакованих закладів, свідків атак, а також польових візитів команди центру. Всі випадки нападу на медінфраструктуру України проходять процес верифікації за розробленою командою УЦЗ методикою.
Під час збирання інформації про атаки аналітики УЦЗ фіксують дані про обсяг руйнувань та їхній вплив на можливість продовжувати роботу клініки, тип зброї, з якої здійснено обстріл, кількість постраждалих внаслідок атаки серед персоналу медзакладу та цивільного населення.
Як повідомлялося, за рік агресії РФ здійснила понад 707 атак на об’єкти медичної інфраструктури України, з 24 лютого до 31 грудня 2022 року в середньому фіксувалися дві атаки проти системи охорони здоров’я, включно із бомбардуваннями лікарень, тортури медиків та обстріл автомобілів екстреної медичної допомоги.
Унаслідок здійснених агресором 292 атак в Україні було пошкоджено або зруйновано 218 лікарень та амбулаторних установ. Таким чином, було пошкоджено кожну десяту українську установу охорони здоров’я. Найбільші руйнування зафіксовано у східному регіоні – у Харківській, Донецькій та Луганській областях, а також у Херсонській та Київській. Зокрема, у Маріуполі пошкоджено або зруйновано вісім із 10 місць надання медичних послуг, де безпосередньо надавали медичну допомогу населенню.