Київ. 20 квітня. Україна має намір обговорити із сусідніми країнами Європейського Союзу, які ввели заборону на імпорт українського зерна, підстави такої заборони, оскільки європейські ринки є традиційними для його збуту, повідомив міністр агрополітики України Микола Сольський в ефірі марафону “Єдині новини”.
“Українське зерно в жодній заяві, в жодному документі не повинно було йти до якоїсь країни Центральної чи Східної Європи, Азії. Воно традиційно йде до багатьох країн світу, зокрема Африки, Азії та Європи протягом останніх десятиліть. У деякі сезони європейські країни G-7 купували українське зерно, зокрема кукурудзи, щоб додавати його до своїх партій”, – зазначив міністр.
Сольський вважає необґрунтованими заяви європейських політиків, які кажуть, що українські фермери мали відправляти зерно лише до Азії чи Африки. “Це не відповідає ні домовленостям, ні реаліям”, – наголосив він і наголосив, що Україна давно та інтенсивно торгувала з Європою, зокрема із сусідніми країнами, за різною номенклатурою сільгосптоварів, зокрема щодо зерна.
Коментуючи ситуацію із забороною Словаччиною партії зерна із перевищенням вмісту пестицидів, міністр заявив, що якість українського зерна є дуже високою і давно є орієнтиром для інших країн-виробників. “Протягом п’яти-семи років низка країн брала українське зерно для того, щоб змішати зі своїм і підняти якість”, – сказав він.
“Вирощування зерна – це складний технологічний процес, який залежить від погоди, багатьох інших факторів. Але претензій до українського зерна цього сезону немає. Їх значно менше, ніж до зерна інших країн”, – наголосив міністр.
Сольський повідомив, що фітосанітарні служби Словаччини одного разу надіслали відповідну ноту, після чого було запроваджено заборону на основі загальних правил торгівлі, які виписані у законодавстві цієї країни.
Мотивами, які спонукали сусідні країни запровадити заборону на імпорт українського зерна, міністр вважає низькі ціни, які встановилися цієї весни на зернові на світовому ринку. Традиційно у цей час зернові дорожчають. Причиною невдоволення європейських фермерів також могла стати неможливість реалізувати своє зерно за вигіднішими цінами.
“Це дискусійне питання. Тому що ціни глобальні та впливають на всіх – українців, поляків, румунів, словаків тощо. Ціни знизилися цієї весни порівняно з тим, що було кілька місяців тому. Це викликало емоції у всіх фермерів, не лише польських, але й українських”, – наголосив він.
Міністр також відзначив ще один мотив, через який виникли складнощі з експортом українського зерна до Європи, політичний – у низці сусідніх країн восени мають відбутися вибори. “Ми з розумінням до цього ставимося і наполегливо працюємо далі”, – сказав Сольський і додав, що втрати України через такі обмеження дуже болісні та суттєві.
Як повідомлялося, у Варшаві завершилися дводенні переговори представників українського уряду з польськими колегами щодо введеної на період з 15 квітня до 30 червня заборони на імпорт до Польщі української сільськогосподарської та харчової продукції, а також її транзиту. Результатом переговорів стала домовленість про відновлення транзиту територією Польщі в ніч із 20 на 21 квітня 2023 року за жорсткою методикою.
20 квітня 2023 року триватимуть переговори з Угорщиною. У планах урядової делегації України також зустрічі у Словаччині та переговори з Болгарією.